15-LETNI PLAN ODBUDOWY POLSKI – PROGRAM WYBORCZY ADRIANA ZANDBERGA

Rozwój energetyki jądrowej, państwowe budownictwo mieszkaniowe i odbudowa regionalnych sojuszy – to między innymi z tymi hasłami idzie do wyborów Adrian Zandberg, kandydat Partii Razem. Po 10 latach powrócił do walki o fotel prezydencki, a jego program wyborczy przedstawiamy w poniższym artykule.
Adrian Zandberg to polityk, historyk i programista. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim oraz informatykę na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jest jednym z założycieli Partii Razem, z którą zadebiutował na scenie politycznej w 2015 roku. Od 2019 roku jest posłem na Sejm z ramienia Lewicy. Angażuje się w sprawy społeczne, zwłaszcza w obronę praw pracowniczych, równouprawnienia i sprawiedliwości społecznej, a w przeszłości działał w organizacjach młodzieżowych. W 2015 roku startował w wyborach prezydenckich jako kandydat wspierany przez lewicowe środowiska.
Edukacja
W programie prezydenckim kandydat nie wskazuje bezpośrednich postulatów dotyczących edukacji. Można jednak domniemywać, że są one zgodne z poglądami ugrupowania, które reprezentuje.
Zdrowie
Adrian Zandberg wskazuje na liczne mankamenty służby zdrowia w Polsce: kryzys szpitali, rosnące kolejki, terminy oczekiwania do specjalistów oraz brak odpowiednich środków przeznaczanych na ten obszar, pomimo rosnącego zapotrzebowania na opiekę medyczną. Proponuje przeznaczanie minimum 8% PKB na służbę zdrowia przy jednoczesnym jej oczyszczeniu z nieuczciwych lekarzy. Proponuje zmiany polegające na ograniczeniu działalności lekarzy – postawieniem ich przed wyborem, czy pracują dla publicznej służby zdrowia, czy realizują prywatną praktykę lekarską. W jego opinii ma to uzdrowić system od cichej prywatyzacji.
Podkreśla również istotność łatwego dostępu do leków. Ograniczenie uzależnienia od rynków chińskich czy japońskich przy jednoczesnym rozwoju polskiego przemysłu farmaceutycznego ma zabezpieczyć Polaków przed kryzysem lekowym.
Rodzina i programy społeczne
Zandberg mocno akcentuje kwestię wysokich cen mieszkań i rynku wynajmu. Przeciwstawia się wspieraniu deweloperów – stanowczo wypowiada się przeciwko kredytowi 0%. Jednocześnie proponuje państwowy program budowy mieszkań na wynajem oraz wprowadzenie podatku antyspekulacyjnego przeciwko właścicielom od trzech mieszkań wzwyż.
Kandydat poprzez swój program popiera równe traktowanie kobiet i mężczyzn na płaszczyznach takich jak wynagrodzenia, dostęp do ochrony zdrowia czy świadczenia w urzędach. Jednocześnie ważne jest dla niego prawo do aborcji, szacunek do mniejszości oraz wsparcie inicjatywy świeckiego państwa.
Polityka obronna. Polityka międzynarodowa i relacje z UE
W kontekście bezpieczeństwa państwa, Zandberg popiera rozwój lokalnych sojuszy z krajami skandynawskimi, Francją i Europą Środkowo-Wschodnią. Proponuje wspólne inwestowanie w przemysł zbrojeniowy i stawia na sojusz przeciwko imperialistom.
Polityka monetarna (podatki, praca, bezpieczeństwo finansowe)
Oprócz wspomnianych wcześniej regulacji na rynku mieszkaniowym, Zandberg sprzeciwia się nierównościom komitetów wyborczych w kontekście finansowym. Wskazuje sytuację, w której to największe partie polityczne finansowane są przez duże podmioty gospodarcze. Postuluje, by wszystkim komitetom zapewnić równe finansowanie, a polityczna kampania powinna odbywać się na argumenty, a nie ilość plakatów. Sprzeciwia się również patologiom partyjnym w spółkach Skarbu Państwa oraz samorządowych instytucjach.
Inne postulaty
Adrian Zandberg popiera powstanie w Polsce elektrowni atomowych. Podkreśla jednak, że punktem wyjścia do rozpoczęcia jakichkolwiek prac musi być ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie z inicjatywy głowy państwa.
Pełny program znajdziesz na https://zandberg2025.pl/postulaty
Michał Marcinów
W ramach serii przedstawiliśmy już poglądy: Artur Bartoszewicz | Magdalena Biejat | Grzegorz Braun | Szymon Hołownia | Marek Jakubiak | Maciej Maciak | Sławomir Mentzen | Karol Nawrocki | Joanna Senyszyn | Krzysztof Stanowski | Rafał Trzaskowski | Marek Woch