CAŁA POLSKA NAPRZÓD – PROGRAM WYBORCZY RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO

Wychowywał się wśród artystów, pracował jako tłumacz symultaniczny i deklaruje znajomość pięciu języków. Życiorys Rafała Trzaskowskiego obfituje w sukcesy zarówno polityczne, jak i prywatne. 18 maja po raz drugi zawalczy o urząd prezydenta.
Rafał Trzaskowski studiował na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Oksfordzkim oraz we Francji. Początkowo pracował jako doradca delegacji PO w Parlamencie Europejskim, by w latach 2009–2013 piastować urząd posła do Parlamentu Europejskiego. Pełnił funkcję Ministra Administracji i Cyfryzacji. Od 22 listopada 2018 roku jest Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawy, będąc na tym stanowisku już drugą kadencję. Na urząd prezydenta kraju kandydował też w 2020 roku, jednak przegrał w drugiej turze z Andrzejem Dudą. Co tym razem ma do zaproponowania obywatelom?
Edukacja
Szkolnictwo nie jest podstawowym filarem programu wyborczego Rafała Trzaskowskiego. Zamiast tego zamierza zająć się kwestią dostępu do Internetu wśród młodych osób oraz zagrożeniami, które się z tym wiążą. Planuje dlatego rozmowy z firmami technologicznymi i edukowanie rodziców w kwestii cyberbezpieczeństwa.
Zdrowie
Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zamierza zalegalizować tak zwaną pigułkę dzień po. Jest zwolennikiem obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – uważa, że potrzebne jest zredukowanie kosztów w służbie zdrowia, aby móc do tego doprowadzić. Popiera zwiększenie cyfryzacji w obszarze lecznictwa, by usprawnić jego działanie.
Planuje legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży. Jego zdaniem obniży to strach wśród Polek, które obawiają się zajść w ciążę ze względu na obowiązujące prawo. Twierdzi, że rozwiąże to panujący problem demograficzny.
Rodzina i programy społeczne
W kwestiach społecznych Rafał Trzaskowski stawia na zdrowy rozsądek. Planuje on wsparcie programu in vitro oraz pomoc finansową z publicznych środków dla społeczności LGBT. Kandydat obiecuje ograniczenie świadczenia 800+ dla osób z Ukrainy. Według jego planu powinni otrzymywać je jedynie ci, którzy płacą podatki w Polsce. W jego programie wyborczym pojawia się również deklaracja inwestycji w szkoły i szpitale, by te były dostępne na równym poziomie dla wszystkich. Przyjęta ma zostać ustawa o języku śląskim.
Polityka obronna
W programie Rafała Trzaskowskiego znaleźć można Pakt dla Bezpieczeństwa Polski, który ma odpowiadać na potrzeby militarne kraju. Zakłada on:
– zwiększenie nakładów na obronność do 5% PKB,
– inwestowanie w polski przemysł minimum 50% środków na modernizację Sił Zbrojnych,
– utworzenie Centrum „Druga Misja”, które pozwoli zaangażować weteranów i byłych funkcjonariuszy służb do szkolenia kolejnych specjalistów dla państwa,
– spotkania Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem Prezydenta RP i wszystkich sił politycznych co najmniej raz na 60 dni,
– trzymanie zagadnień bezpieczeństwa poza bieżącymi nurtami politycznymi.
Polityka międzynarodowa i relacje z UE
Budowanie silnej i niezależnej Polski jest jedną z podstaw planu kandydata. W tym obszarze Trzaskowski obiecuje promowanie rodzimych biznesów na międzynarodowym rynku. Pomóc im ma dodatkowo uproszczenie praw gospodarczych. Wsparcia mogą oczekiwać przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa.
W procesie uniezależniania się od innych państw ma pomóc rozwój odnawialnych źródeł energii oraz inwestycje w przemysł zbrojeniowy i technologiczny. Rolnicy, którzy zdaniem Trzaskowskiego narażeni są nieuczciwym importem, zostaną objęci ochroną.
Polityka monetarna (podatki, praca, bezpieczeństwo finansowe)
Rafał Trzaskowski proponuje nową inicjatywę prezydencką również w obszarze polityki monetarnej. Stworzony przez niego Prezydencki Fundusz Inwestycyjny ma wspierać tereny, które zmagają się z problemami gospodarczymi i społecznymi. Ma on dysponować kwotą dwóch miliardów złotych rocznie i zakłada lokalne konsultacje społeczne jako najważniejsze narzędzie działania. Zajmie się między innymi tworzeniem nowych miejsc pracy oraz modernizacją infrastruktury transportowej.
Kandydat zamierza też zlikwidować niepotrzebną papierologię, czemu będzie służyć „zasada 1 za 2” – każda nowa regulacja ma wiązać się z usunięciem dwóch już istniejących. Oprócz tego dane z rejestrów publicznych mają być pobierane automatycznie.
Podatnicy mają zostać objęci szeregiem nowych udogodnień, takimi jak:
– ugoda podatkowa – przewiduje elastyczną komunikację z Urzędem Skarbowym dla przedsiębiorców w kryzysie finansowym,
– domniemanie niewinności podatników,
– jasne podatki – zwiększona ma zostać liczba interpretacji ogólnych, które wydaje Ministerstwo Finansów.
Inne postulaty
Rafał Trzaskowski dużą uwagę zamierza skupić na rejonie podkarpackim. W jego programie wyborczym znaleźć można projekt „Nowy Centralny Okręg Przemysłowy”, kontynuujący inicjatywę Eugeniusza Kwiatkowskiego sprzed 90 lat. Przewiduje ona między innymi modernizację linii kolejowych, wsparcie przemysłu zbrojeniowego i energetycznego czy też rozbudowę infrastruktury społecznej. Nakłady finansowe na „Nowy Centralny Okręg Przemysłowy” mają wynieść 250 miliardów złotych.
Cały program dostępny na stronie internetowej kandydata: https://trzaskowski.pl/
Aleksandra Wituła
W ramach serii przedstawiliśmy już poglądy: Artur Bartoszewicz | Magdalena Biejat | Grzegorz Braun | Szymon Hołownia | Marek Jakubiak | Maciej Maciak | Sławomir Mentzen | Karol Nawrocki | Krzysztof Stanowski