WALCZYMY O POLSKĘ – MAREK JAKUBIAK

Wsparcie dla rolnictwa i rolników, wzmocnienie roli prezydenta, zmiana CIT. To tylko niektóre postulaty Marka Jakubiaka. Co jeszcze oferuje wyborcom ten kandydat na prezydenta?
66-latek to poseł na sejm VIII i X kadencji. Mandaty poselskie uzyskał kolejno z list partii Kukiz’15 oraz Prawo i Sprawiedliwość. Startuje w wyborach już drugi raz – wcześniej kandydował na prezydenta w 2020 roku. Pięć lat temu zajął 8. miejsce, otrzymując 0,17% głosów. Obecnie reprezentuje ugrupowanie Wolni Republikanie.
Kariera zawodowa Jakubiaka zaczęła się od służby w armii. Był żołnierzem w Wojskach Lotniczych, gdzie pracował jako technik mechanik lotniczy. Następnie zajął się działalnością gospodarczą. Najpierw prowadził w Warszawie własną firmę montującą telewizję kablową, by potem przenieść się do branży browarniczej i zostać właścicielem Browarów Regionalnych Jakubiak.
Edukacja
Jakubiak w swoim programie na wybory nie zawarł żadnych postulatów związanych z tym tematem.
Zdrowie
Kandydat nie ma w programie wyborczym ściśle sprecyzowanych postulatów dotyczących ochrony zdrowia. Natomiast podczas debaty prezydenckiej w TV Republika mówił on o tym, że w idealnym systemie opieki zdrowotnej to lekarz powinien zabiegać o pacjenta. Podkreślił on, że polskie społeczeństwo należy do tych starzejących się, więc potrzeby Polaków w kwestiach medycznych będą się zwiększać.
Za wzór, na którym powinna opierać się reforma sektora opieki medycznej, Jakubiak wskazał Singapur. Singapurski system ma charakter mieszany – obejmuje zarówno cechy opieki publicznej, jak i prywatnej. Opiera się on na trzech programach:
- Medisave – to obowiązkowe medyczne konto oszczędnościowe zasilane ze składek pracowników i pracodawców lub osób samozatrudnionych.
- MediShield Plus – to ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia poważnych chorób lub wybranych kosztownych zabiegów.
- Medifund – jest funduszem inwestycyjnym zarządzanym przez państwo. Przeznaczono go dla mieszkańców, którzy nie są w stanie sami opłacić leczenia.
Rodzina i programy społeczne
66-latek nie zawarł w programie również postulatów w tych kwestiach. Jednak podczas debaty TVP w Końskich wyraził poparcie dla wprowadzenia minimalnej ceny alkoholu w sklepach. Uważa on, że obecne ceny są dumpingowe, czyli niższe niż koszty produkcji towaru. W ten sposób chce on przeciwdziałać skutkom – jak to określił Jakubiak – „świadomego rozpijania narodu polskiego przez producentów, szczególnie tych zagranicznych”.
Polityka obronna
Poseł na sejm X kadencji w obliczu obecnych czasów niestabilności geopolitycznej postuluje modernizację polskich sił zbrojnych wraz z rozwojem lokalnych struktur obronnych. Zapowiada też, że wybierze jednego dowódcę armii. Ponadto zamierza określić uprawnienia prezydenta jako głównodowodzącego w czasie pokoju i wojny. Z kolei na debacie w Końskich popierał wprowadzenie obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w zakresie od 3 do 6 miesięcy. Argumentuje to niedoborami w kadrze rezerwy.
W Końskich Jakubiak mówił również o tym, jaką chce prowadzić politykę migracyjną oraz energetyczną. Jeśli chodzi o pierwszy aspekt, jest zwolennikiem działań symetrycznych w zakresie walki z nielegalną imigracją – zależy mu na uszczelnieniu zarówno granicy wschodniej, jak i zachodniej. Z kolei w kwestii bezpieczeństwa energetycznego kraju uważa, że zapewni je węgiel.
Polityka międzynarodowa i relacje z UE
Ten temat nie pojawia się w programie wyborczym. Z pomocą ponownie przychodzi debata w Końskich, w trakcie której 66-letni poseł stwierdził, że należy zacieśniać relacje z takimi państwami jak Węgry, Włochy, Hiszpania, Francja, Litwa, Łotwa oraz Estonia, zaś celem strategicznym powinno być budowanie własnej siły na arenie międzynarodowej, przy jednoczesnej wielowektorowej polityce zagranicznej.
W sprawie relacji z Unią Europejską wyraził sprzeciw wobec jej federalizacji. Popiera on formę Europy Ojczyzn. Jego zdaniem jedynym beneficjentem Unii są Niemcy.
Polityka monetarna (podatki, praca, bezpieczeństwo finansowe)
W ramach gospodarczego organizowania się mieszkańców wsi, kandydat zawarł postulaty wsparcia dla zawiązywania różnych form współpracy rolników, w szczególności autentycznej spółdzielczości, zwiększenia udziału producentów rolnych w przetwórstwie i handlu oraz tworzenia warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Poza tym, chce walczyć z nieuczciwą konkurencją w łańcuchu żywnościowym.
Inne reformy gospodarcze to:
– zwolnienia podatkowe związane z wprowadzeniem jednoprocentowego podatku przychodowego zamiast CIT (podatku dochodowego od osób prawnych), a także z eliminacją unikania opodatkowania;
– pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw poprzez podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 12-krotności płacy minimalnej oraz uproszczenie przepisów dla firm;
– zwolnienie emerytur z podatku.
Do tego należy dodać, że podczas debaty w TV Republika zadeklarował się jako przeciwnik wprowadzenia waluty euro. Polski złoty określił jako jedną z podstaw wolności kraju.
Inne postulaty
Jakubiak zwrócił uwagę na rolnictwo. W programie deklaruje, że skupi się na działaniach prowadzących do rozwoju produkcji żywności, który zagwarantuje bezpieczeństwo żywnościowe kraju, jednocześnie zapewniając dochody z eksportu towarów. Wyraził wsparcie dla żywności wysokiej jakości, w tym ekologicznej, jako znaku rozpoznawczego polskiego rolnictwa. Chce też rozwoju nieżywnościowego wykorzystania surowców rolniczych.
Kandydat na prezydenta zamieścił także postulaty związane z reformą sądownictwa. Mówi w nich o:
– zapewnieniu niezależności sądów pod nadzorem Krajowej Rady Sądownictwa;
– likwidacji Trybunału Konstytucyjnego wraz z przekazaniem kompetencji konstytucyjnych Izbie Konstytucyjnej Sądu Najwyższego (orzeczenia miałyby być zatwierdzane większością 3/4 głosów);
– wprowadzeniu nowej formy orzekania w sprawie sporów o wartości do 50 000 zł.
W programie Marka Jakubiaka znajdziemy jeszcze punkty traktujące o zmianach w strukturze władzy i sprawności państwa. Po pierwsze twierdzi, że trzeba ograniczyć inicjatywę ustawodawczą rządu. Po drugie sądzi, że poseł nie może wykonywać innych obowiązków poza poselskimi, bo to wpływa na sprawność władzy ustawodawczej. Następnie na liście znajdują się audyty resortów pod względem produktywności urzędniczej, które miałyby odbywać się co dwa lata.
Na końcu 66-latek zapowiedział wzmocnienie roli prezydenta poprzez wprowadzenie systemu prezydenckiego (taki obowiązuje na przykład w USA), obniżenie progu ważności referendów do 30% i przeznaczenie referendów do bezpośredniej kontroli rządu przez obywateli.
Pełny program na stronie: https://marekjakubiak2025.pl/?page_id=370
Mikołaj Dilc
W ramach serii przedstawiliśmy już poglądy: Artur Bartoszewicz | Magdalena Biejat | Grzegorz Braun | Szymon Hołownia
POKÓJ, DOBROBYT I SUWERENNOŚĆ – PROGRAM WYBORCZY MACIEJA MACIAKA - KTO PYTAŁ
[…] W ramach serii przedstawiliśmy już poglądy: Artur Bartoszewicz | Magdalena Biejat | Grzegorz Braun | Szymon Hołownia | Marek Jakubiak […]
SILNA BOGATA POLSKA – PROGRAM WYBORCZY SŁAWOMIRA MENTZENA - KTO PYTAŁ
[…] już poglądy: Artur Bartoszewicz | Magdalena Biejat | Grzegorz Braun | Szymon Hołownia | Marek Jakubiak | Maciej […]
PO PIERWSZE POLSKA, PO PIERWSZE POLACY– KAROL NAWROCKI - KTO PYTAŁ
[…] już poglądy: Artur Bartoszewicz | Magdalena Biejat | Grzegorz Braun | Szymon Hołownia | Marek Jakubiak | Maciej Maciak | Sławomir […]