POLSKA: TWIERDZA BEZPIECZEŃSTWA – PROGRAM WYBORCZY MARKA WOCHA

Fot. Ogolnopolska Federacja „BEZPARTYJNI I SAMORZADOWCY"/ Wikimedia Commons

Wprowadzenie systemu prezydencko-parlamentarnego, zapewnienie stabilności kraju w takich wymiarach jak bezpieczeństwo narodowe i energetyczne czy odwołanie się do encykliki Jana Pawła II w kontekście rynku pracy. Co jeszcze zawarł w swoim programie wyborczym Marek Woch?

Woch to polityk, który od 2024 roku stoi na czele ruchu Bezpartyjni Samorządowcy. W latach 2023-2024 był zastępcą Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Wcześniej – między 2020 i 2023 rokiem – zajmował stanowisko dyrektora generalnego biura Rzecznika MŚP, z kolei od 2016 do 2019 pracował jako pełnomocnik prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi i organami władzy publicznej. Kilkukrotnie starał się o otrzymanie mandatu w wyborach do europejskiego lub polskiego parlamentu, lecz bezskutecznie. Podobnie było, gdy trzykrotnie próbował zostać wójtem gminy Kąkolewnica. 

Kandydat na prezydenta Bezpartyjnych Samorządowców to także doktor nauk prawnych – tytuł ten uzyskał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Studia ukończył jeszcze w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.

Edukacja

Brak postulatów z tej kategorii w programie 46-latka.

Zdrowie

Ten aspekt Woch wyróżnił jako jeden z fundamentów stabilności kraju. Chce zapewnić wszystkim obywatelom dostęp do opieki zdrowotnej wysokiej jakości. Służyć temu ma tworzenie rezerw medycznych i planów kryzysowych na wypadek pandemii lub innych zagrożeń zdrowotnych. Kolejne postulaty mówią o edukowaniu w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz o walce z chorobami cywilizacyjnymi.

Rodzina i programy społeczne

Kandydat zamierza kierować się encykliką Jana Pawła II Laborem Exercens (łac. Wykonując pracę). Papież mówił w niej o wyglądzie świata pracy, w którym panuje sprawiedliwość. W dziele stwierdził, że godność człowieka jest podstawową wartością i wskazał na konieczność dostosowania płacy do rzeczywistych potrzeb pracownika oraz jego rodziny. Sprawiedliwa płaca wiąże się z uznaniem godności ludzkiej. Powinna ona wystarczyć na utrzymanie rodziny bez potrzeby podejmowania pracy przez oboje współmałżonków. Karol Wojtyła wskazał także na dodatkowe świadczenia społeczne, takie jak zasiłki rodzinne czy dodatki macierzyńskie, które miałyby pomóc w realizacji postulatu sprawiedliwych płac.

Choć Woch wskazuje na szereg wyzwań w drodze do urzeczywistniania idei Jana Pawła II (dodatkowe koszty dla przedsiębiorców, system wolnorynkowy zależny od popytu i podaży, czy automatyzacja miejsc pracy), to uważa, że postulat papieża jest moralnym drogowskazem.

Polityka obronna

W ramach tej kategorii 46-latek postuluje rozbudowę sił zbrojnych, modernizację infrastruktury obronnej czy utworzenie Gwardii Narodowej jako formacji szybkiego reagowania podlegającej prezydentowi. Twierdzi, że należy współpracować w ramach NATO, a jednocześnie rozwijać narodowe zdolności obronne.

Poza tym jest zwolennikiem dialogu z żołnierzami w sprawie kandydowania do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego lub na inne stanowiska kierownicze w państwie, bo według niego żołnierze to także obywatele.

Polityka międzynarodowa i relacje z UE

Woch skupił się na temacie wspierania przez Polskę innych państw w kryzysach. Jest zdania, że Polska może pomagać, o ile nie będzie odbywać się to kosztem bezpieczeństwa oraz dobrobytu jej obywateli. Pomoc powinna być proporcjonalna do możliwości kraju i nie może obciążać nadmiernie polskiego społeczeństwa. Wsparcie musi być precyzyjnie ukierunkowane (na przykład forma pomocy humanitarnej, szkoleniowej lub logistycznej). 

Uważa, że w sytuacji, kiedy Polska walczy z inflacją, wysokimi kosztami życia, wyzwaniami energetycznymi, zmniejszeniem narodzin i zwiększeniem umieralności, należy skoncentrować się na wewnętrznych potrzebach państwa. Nadmierne obciążanie budżetu na rzecz pomocy zagranicznej może prowadzić do niezadowolenia społecznego i destabilizacji.

Osobny podpunkt poświęcił na wzmacnianie pozytywnego wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej oraz jej atrakcyjności kulturowej i gospodarczej poprzez promowanie polskiego języka, kultury (w tym kultury masowej), nauki i historii oraz chrześcijańskiego dziedzictwa narodu.

Polityka monetarna (podatki, praca, bezpieczeństwo finansowe)

Aby zapewnić stabilność energetyczną i gospodarczą, kandydat na prezydenta zamierza połączyć tradycyjne zasoby naturalne z energią odnawialną. Chodzi mu o racjonalne wykorzystanie węgla i gazu wraz z inwestycjami w odnawialne źródła energii. Ponadto postuluje modernizację istniejącej infrastruktury energetycznej oraz rozwój nowoczesnych technologii. 

Celem Marka Wocha jest obniżenie cen energii, co będzie się wiązało z niższymi kosztami życia. Dzięki temu asortyment w sklepach będzie tańszy, zmniejszą się również obciążenia dla gospodarstw domowych. Natomiast niskie ceny energii w skali krajowej zwiększą atrakcyjność Polski jako miejsca do inwestowania oraz konkurencyjność polskich produktów na rynkach międzynarodowych. 

Inne postulaty

Wśród pozostałych postulatów mamy takie, jak: wsparcie dla rolnictwa i promocja rodzimej produkcji, tworzenie strategicznych zapasów żywności oraz wzmocnienie kontroli jakości żywności w celu ochrony zdrowia obywateli czy też ochrona środowiska naturalnego poprzez monitorowanie jakości powietrza, wody i gleby.

Znajdziemy jeszcze propozycję wprowadzenia systemu prezydencko-parlamentarnego (funkcjonuje na przykład we Francji). Jednocześnie w obrębie funkcji prezydenta Woch oferuje dodatkowo:

– rozszerzenie prerogatyw o kontrolę dbałości każdorazowego rządu o Skarb Państwa;

– umocnienie pozycji prezydenta w strukturze władzy;

– usunięcie niejasności kompetencyjnych między prezydentem a premierem; 

– sprecyzowanie relacji między władzą ustawodawczą a wykonawczą;

– wprowadzenie funkcji wiceprezydenta, wskazanego przez kandydata na prezydenta w dniu rozpoczęcia kampanii wyborczej.

Pełny program na stronie: https://bezpartyjnisamorzadowcy.org.pl/polska-twierdza-bezpieczenstwa-program-wyborczy-kandydata-na-prezydenta-rp/ 

Mikołaj Dilc

W ramach serii przedstawiliśmy już poglądy: Artur Bartoszewicz | Magdalena Biejat | Grzegorz Braun | Szymon Hołownia | Marek Jakubiak | Maciej Maciak | Sławomir Mentzen | Karol Nawrocki | Joanna Senyszyn | Krzysztof Stanowski | Rafał Trzaskowski