DOKĄD NA SPACER DOJADĘ AUTOBUSEM?

Zaczęła się długo wyczekiwana wiosna, może nie przez alergików, ale przez większość społeczeństwa. Mimo że zbliżająca się sesja jest szczególnie wymagającym okresem w studenckim życiu, warto poświęcić jedno czy dwa popołudnia na odprężający i pozwalający się zresetować spacer. Dziś przyjrzymy się wartym odwiedzenia okołopoznańskim miejscom, które uwalniają od miejskiego zgiełku, a jednocześnie nie wymagają nic więcej, niż skorzystania z miejskiego autobusu. 

Poznań jest położony na Pojezierzu Wielkopolskim, które jak sama nazwa wskazuje, obfituje w jeziora. Pokryta w 1/3 lasami, ukształtowana lodowcami, wraz z największą rzeką regionu – Wartą – powierzchnia jest cennym zasobem ekologicznym zachodniej Polski. Dzięki temu okolice Poznania obfitują w ciekawe miejsca będące świetnym celem weekendowej wędrówki lub popołudniowego wypadu. Za punkt startowy naszych wycieczek obierzemy dworzec Poznań Główny 

Sztuka i kąpielisko – Jezioro Strzeszyńskie

Pierwszym z omawianych miejsc jest Jezioro Strzeszyńskie, mieszczące się na granicy miasta, położone na jego północy. Dojedziemy tam autobusami podmiejskimi linii 835, 836 i 837 jadącymi z pętli Ogrody, a w okresie letnim także przedłużoną linią 146. Sama podróż z centrum miasta zajmie nam około 30–40 minut. Jezioro Strzeszyńskie – oprócz najpopularniejszej strzeżonej plaży – oferuje rozległe tereny zalesione, poprzecinane ścieżkami rekreacyjnymi i edukacyjnymi. To odpowiednia przestrzeń zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, a duże łąki zlokalizowane w okolicy plaży Malibu są świetnym miejscem na zorganizowanie pikniku z przyjaciółmi. Nie brakuje tam ogólnodostępnych boisk do siatkówki (sprzęt można wypożyczyć za darmo na miejscu), a także zaplecza gastronomicznego. Dodatkową atrakcją jest Visual Park, zbierający plenerowe dzieła sztuki lokalnych artystów. 

Poznańskie serce żeglarstwa – Kiekrz

Jeśli postanowimy udać się nieco dalej, dotrzemy do Kiekrza. Osada jest podzielona na dwie części: osiedle należące do Poznania i przylegającą do niego wieś o tej samej nazwie. Dotrzemy tam autobusami linii 186, 821, 834, 835, 836, 837 z pętli Ogrody, a sama podróż z dworca zajmie nam nieco poniżej godziny. Jeśli wolimy podróż pociągiem, w Kiekrzu znajduje się stacja kolejowa, a pokonanie tej trasy zajmuje około 15 minut. Jezioro Kierskie jest największym akwenem Poznania i od wielu lat stanowi ważny punkt na wypoczynkowej i sportowej mapie stolicy Wielkopolski. Oprócz kilku plaż, z najważniejszymi położonymi od strony Krzyżownik, znajdują się tam też kluby żeglarskie z tradycjami sięgającymi okresu przedwojennego, w tym klub należący do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wybierając się tam, należy się nastawić na nieco mniej przygotowane dla turystów tereny niż wokół Strzeszynka, ale i tu nie zabraknie atrakcji i miejsc, by coś zjeść. 

Wieża na południu – Szachty

Po przeciwnej stronie miasta, na południu, także nie brakuje uroczych miejsc na szybki wyjazd. Znajduje się tam zespół jezior i stawów glinianych nazwanych Szachtami. Ten ogromny obszar został stosunkowo niedawno odnowiony i z terenów dawnej cegielni przekształcony w obszar otwarty dla mieszkańców i przyrody. Dotrzemy tam autobusem linii 75 w ciągu około 30 minut, licząc dojazd z Dworca Głównego. Szachty to miejsce łączące historię z naturą i przeszłość z teraźniejszością. Utwardzone ścieżki nadają się dla każdego piechura i rowerzysty, dla lubiących widoki udostępniona jest wieża widokowa, a wielbiciele urbexu mogą zwiedzić budynki dawnej cegielni skryte w podpoznańskich zaroślach. 

Dziewiczy las – Dziewicza Góra

Czerwonak to wieś położona na wschód od Poznania, granicząca z lasami Puszczy Zielonki. Najważniejszym obszarem tamtejszego terenu jest Dziewicza Góra, której nazwa wzięta została od znajdującego się tam w przeszłości klasztoru cysterek. Dotrzemy tam przez Rondo Śródka autobusem linii 312, a przejazd zajmie około półtorej godziny. Od przystanku autobusowego na szczyt góry prowadzi asfaltowa droga, otoczona lasem i nielicznymi zabudowaniami. Na końcu wędrówki czeka nas Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, a także 40-metrowa wieża przeciwpożarowa udostępniona bezpłatnie dla zwiedzających, z której rozciąga się widok na większą część Poznania. 

Pałac, port i cmentarze – Morasko

Wracamy na północ aglomeracji, w okolice kampusu UAM biorącego nazwę od pobliskiego osiedla, czyli Moraska. Najpierw 40-minutowa podróż na dworzec Jana III Sobieskiego, a następnie autobus 902, który zabierze nas w okolice dwóch ciekawych miejsc znajdujących się na granicy z Suchym Lasem. Pierwszym z nich jest Góra Moraska, najwyższy punkt Poznania, a także rezerwat Meteoryt Morasko. Ten drugi został utworzony wokół mających ponad pięć tysięcy lat kraterów po upadku meteorytów. Całość przecina żółty szlak pieszy, a w okolicy entuzjaści stworzyli tor do wyczynowej jazdy na rowerze. Na samym Morasku znajdziemy zabytkowe pałace, z czego ten położony bliżej Radojewa jest otoczony parkiem w stylu angielskim ze skrytym wśród roślin cmentarzem i spreparowanymi ruinami, które w niesamowity sposób działają na wyobraźnię. 

Odkryj stolicę Wielkopolski

Oczywiście to nie wszystkie miejsca w okolicach Poznania, które są warte odwiedzenia, jednak gdybyśmy mieli wyczerpać temat, artykuł ten byłby wielokrotnie dłuższy. Propozycje są wystarczające, by rozpocząć swoją przygodę z okolicami stolicy Wielkopolski. Może właśnie to zainspiruje was do dalszego odkrywania i poznawania terenów, gdzie zaczęła się historia Polski. A zatem pozostaje życzyć wspaniałej przygody!

Mikołaj Matuszyk