PO PIERWSZE POLSKA, PO PIERWSZE POLACY– KAROL NAWROCKI

Mówi, że wierzy, że Polska zasługuje na więcej. Chce walczyć o godne emerytury, bezpieczeństwo i silną gospodarkę. Jakie inne postulaty ma kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki?
Popierany przez partię Prawo i Sprawiedliwość obywatelski kandydat z wykształcenia jest historykiem, studiował w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2021 roku pełni funkcję prezesa w Instytucie Pamięci Narodowej. W tej roli koncentruje się nie tylko na badaniach historycznych, ale również na działalności edukacyjnej i tożsamościowej IPN-u, kładąc nacisk na „politykę godnościową” i budowanie patriotyzmu. Jako kandydat w wyborach publicznych, prezentuje wizję silnego, suwerennego państwa, osadzonego w tradycji i historii, a jednocześnie nowoczesnego i przygotowanego do wyzwań współczesności.
Edukacja
Nawrocki postuluje przywrócenie konserwatywnych wartości w systemie edukacji, sprzeciwiając się jego – według niego – ideologizacji, szczególnie w kwestiach światopoglądowych i obyczajowych. Opowiada się za silniejszym wpływem rodziców na treści nauczania i wychowanie dzieci w duchu tradycji, patriotyzmu oraz odpowiedzialności. Podkreśla znaczenie nauczania historii narodowej, formowania tożsamości młodego pokolenia oraz promowania postaw obywatelskich. Wspiera także rozwój szkolnictwa zawodowego uważając, że powinno ono odpowiadać na potrzeby rynku pracy i wzmacniać krajowy przemysł. Jest przeciwnikiem braku prac domowych w szkołach. Jego postulaty mają wspomagać budowanie relacji wśród najmłodszych przez brak smartfonów w szkołach.
Rodzina
Kandydat podkreśla, że stoi po stronie rodzin. W swoim programie zawarł wprowadzenie PIT-u 0% dla rodzin z dwójką i więcej dzieci oraz II próg podatkowy 140 tysięcy złotych. Mówi także o sprawiedliwej waloryzacji emerytur, minimum o 150 złotych i zawsze powyżej wskaźnika inflacji. Zapowiada wyjście z propozycją o wpisanie do Konstytucji RP zasady dziedziczenia majątku bez podatku. Jest zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzania ideologii do szkół. Nawrocki prezentuje stanowisko zdecydowanie pro-life – opowiada się za pełną ochroną życia od poczęcia, sprzeciwiając się liberalizacji przepisów aborcyjnych oraz podkreślając konieczność wspierania matek i rodzin w trudnych sytuacjach.
Zdrowie
Kandydat podkreśla, że na pierwszym miejscu zawsze będzie stawiał Polskę i Polaków. Chce wprowadzić obowiązkową zasadę pierwszeństwa w korzystaniu z usług społecznych, służby zdrowia oraz edukacji. Nawrocki postuluje utworzenie Centrum Obsługi Pacjenta jako rozwiązania mającego na celu uporządkowanie systemu ochrony zdrowia — instytucja ta miałaby ułatwiać rejestrację, zmianę terminów wizyt oraz skracać kolejki do specjalistów.
Polityka obronna
Polityk zapowiada wprowadzenie nowego systemu zarządzania kryzysowego, który będzie oparty na Państwowej Straży Pożarnej oraz dotacjach na budowę schronów i systemu bezpieczeństwa w każdej gminie. Wysunął postulat stworzenia „Konstytucji Bezpieczeństwa RP” jako fundamentu dla nowej doktryny obronnej Polski. W jego wizji kraj ma stać się prawdziwą fortecą wschodniej flanki NATO – z 5% PKB przeznaczanym na armię, 300 tysiącami wyszkolonych żołnierzy, dynamicznym przyspieszeniem procesów zbrojeniowych oraz powszechnym szkoleniem wojskowym dla ochotników. Nawrocki podkreśla znaczenie silnej obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim, ale jednocześnie stanowczo zaznacza, że polscy żołnierze nie powinni być wysyłani na Ukrainę. To propozycja budowania bezpieczeństwa nie tylko przez siłę, ale i odpowiedzialność – z naciskiem na obronę własnego terytorium i odstraszanie potencjalnych agresorów.
Polityka międzynarodowa i relacje z UE
Nawrocki jest stanowczym przeciwnikiem Zielonego Ładu, twierdzi, że powinien zostać wypowiedziany, a jego koszty mają być zwrócone Polakom. Zapowiada także wprowadzenie zabezpieczeń przed napływem nielegalnych imigrantów oraz odrzucenie Paktu Migracyjnego.
Polityka monetarna
Zdecydowanie sprzeciwia się podwyższeniu podatków, chce zapewnić konstytucyjną ochronę przed podatkiem katastralnym i od spadków. Kolejnym postulatem jest obniżenie VAT do 22%. Tę zmianę Nawrocki zapowiada wprowadzić pierwszego dnia urzędowania, czyli 6 sierpnia 2025 roku. Kandydat na prezydenta RP chce prostych podatków dla firm, które mógłby uzyskać między innymi dzięki ulgom prorodzinnym dla przedsiębiorców oraz rozliczenie PIT-u, ZUS-u oraz składki zdrowotnej w jednym przelewie. Chce także zlikwidować podatek Belki, znieść podatek od zysków kapitałowych do 140 000 złotych dochodu rocznie. Sprzeciwia się wprowadzeniu euro w Polsce, argumentując, że mogłoby to prowadzić do wzrostu cen oraz ograniczenia suwerenności gospodarczej; opowiada się za zachowaniem polskiego złotego i gotówki jako wyrazem niezależności ekonomicznej kraju.
Inne postulaty
Nawrocki jest zwolennikiem realizacji tak zwanej Wielkiej Czwórki Rozwoju, obejmującej CPK, energetykę jądrową, rozwój portów oraz stref inwestycyjnych, traktując ten program jako fundament przyszłego dobrobytu obywateli i wsparcie dla polskiej gospodarki.
Wyraża zdecydowany sprzeciw wobec działań i polityk, które jego zdaniem zagrażają polskiemu rolnictwu — krytykuje między innymi umowę Mercosur, Zielony Ład, ustawę łańcuchową oraz niekontrolowany import żywności z Ukrainy, podkreślając potrzebę ochrony interesów rolników i utrzymania polskiej ziemi w krajowych rękach.
Cały program dostępny na stronie internetowej kandydata: https://karolnawrocki2025.pl/program/
Joanna Pawałowska
W ramach serii przedstawiliśmy już poglądy: Artur Bartoszewicz | Magdalena Biejat | Grzegorz Braun | Szymon Hołownia | Marek Jakubiak | Maciej Maciak | Sławomir Mentzen