CAŁKOWITY ROZDZIAŁ PAŃSTWA OD KOŚCIOŁA – PROGRAM WYBORCZY JOANNY SENYSZYN

Prowadzi kampanię za własne pieniądze i szturmem zdobywa poparcie w Internecie. Joanna Senyszyn wprost mówi o potrzebie silnego rozdziału państwa od kościoła. Jako kandydatka niezrzeszona obiecuje, że pod uwagę będzie brać dobro obywateli, a nie interesy partyjne.
Tytuł profesora nauk ekonomicznych zdobyła na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1996–2002 pełniła na nim funkcję dziekana Wydziału Zarządzania. Skończyła pracę akademicką w 2019 r. Najpierw należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, jednak w 1980 r. wstąpiła do NSZZ „Solidarność”. Była posłanką IV, V i VI kadencji Sejmu. Jest działaczką Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, zasiadała w Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach. Występowała w Reality Shopka Show w Teatrze „Groteska”. Mówi o sobie jako o osobie antyklerykalnej, deklaruje się jako feministka. Co obiecuje w swoim programie?
Edukacja
Joanna Senyszyn sprzeciwia się płatnemu szkolnictwu wyższemu. Jej zdaniem szkoła powinna skupiać się bardziej na rozwijaniu krytycznego myślenia niż na przyswajaniu szczegółowych informacji. Jest zwolenniczką szkolnictwa praktycznego. Pragnie również ograniczenia wpływu kościoła w procesie edukacyjnym.
Zdrowie
Polityczka jest zwolenniczką aborcji, która, jak sądzi, będzie w Polsce możliwa tylko jeśli dojdzie do silnego oddzielenia Kościoła od państwa. Zapowiada obniżenie składki zdrowotnej dla osób z kompletnym zestawem szczepień. Wskazuje również na ograniczone działania lekarzy pierwszego kontaktu. Jej zdaniem powinni oni wykonywać więcej badań, co usprawniłoby proces leczenia u wielu pacjentów. Nie do przyjęcia jest dla niej płatna opieka zdrowotna. Również obniżenie środków na służbę zdrowia jest dla niej całkowicie nie do przyjęcia.
Rodzina i programy społeczne
W swojej polityce społecznej Joanna Senyszyn zwraca uwagę przede wszystkim na mieszkalnictwo. Proponuje zainwestowanie części środków przeznaczonych na obronność w spółdzielnie mieszkaniowe.
Duża część programu Joanny Senyszyn skupia się na mniejszościach. Zapowiada ona walkę ze stereotypami płciowymi, deklarując też, że istnieją więcej niż dwie płcie. Jeśli polityczka zostanie wybrana na prezydentkę, społeczność LGBT+ może spodziewać się rozwinięcia swoich praw.
Szczególnie ważne w programie kandydatki jest równość płci. Joanna Senyszyn zapowiada politykę wspierającą kobiety na rynku pracy i w życiu publicznym. Oprócz tego podkreśla wagę jaką w polskim społeczeństwie mają wolność słowa oraz zgromadzeń.
Polityka obronna
Pomimo skomplikowanej sytuacji za wschodnią granicą, Joanna Senyszyn twierdzi, że środki finansowe powinny być przekazywane na zdrowie i edukację. Krytykuje pomysł przeznaczania 5% PKB na obronność, optując przy 3,5%. Środki na obronność chciałaby zainwestować w nowoczesne technologie, takie jak wykorzystywana w Izraelu Żelazna Kopuła. Mimo to uważa, że Polska potrzebuje silnej i dobrze wytrenowanej armii. Wspomina również o konieczności stworzenia armii europejskiej.
Zauważa również potrzebę stworzenia lepszej ustawy o obronie cywilnej. Jest przeciwna wprowadzaniu jakichkolwiek form cenzury czy inwigilacji.
Polityka międzynarodowa i relacje z UE
Jeśli chodzi o Unię Europejską, program Joanny Senyszyn przewiduje większą integrację. Jest zwolenniczką federalizacji, czyli przekształcenia unii suwerennych państw w jedno państwo federalne, składające się z państw związkowych. Odważnie mówi o tym, że Unia Europejska jest najlepszym, co spotkało Polskę.
Polityka monetarna (podatki, praca, bezpieczeństwo finansowe)
Według Joanny Senyszyn bardzo korzystne dla Polski byłoby przyjęcie europejskiej waluty. Ostrożnie podchodzi do kwestii obniżenia podatków, ponieważ prowadziłoby to do pozbawienia obywateli niektórych świadczeń. Obiecuje podwyższenie płacy minimalnej, by zadbać o najuboższych. W tym celu proponuje również lepszy dostęp do mieszkań socjalnych.
Tym, co wyróżnia Joannę Senyszyn jest sposób finansowania kampanii. Kandydatka przeznacza na ten cel własne środki i krytykuje innych polityków za wykorzystywanie wpływów z podatków.
Zapowiada również zlikwidowanie podatkowego uprzywilejowania Kościoła. Zwraca uwagę na to, że Fundusz Kościelny to nie jedyny sposób w jaki Kościół pobiera pieniądze od państwa.
Inne postulaty
Kandydatka otwarcie mówi o tym, że Polska potrzebuje prezydenta, który zna się na ekonomii i rolnictwie. Sama chce chronić zasoby naturalne i wprowadzać programy na rzecz redukcji emisji CO2. Proponuje likwidację Senatu. Nie zgadza się na jednomandatowe okręgi wyborcze. Jest przeciwniczką inicjatywy o zawieszeniu prawa do azylu w Polsce.
Joanna Senyszyn zapowiedziała także prawdopodobne utworzenie nowej partii. Polityczka określa siebie samą mianem jej „matki”. Miałaby to być formacja lewicowo-ludowa, skupiona na reprezentowaniu rolników.
Aleksandra Wituła
W ramach serii przedstawiliśmy już poglądy: Artur Bartoszewicz | Magdalena Biejat | Grzegorz Braun | Szymon Hołownia | Marek Jakubiak | Maciej Maciak | Sławomir Mentzen | Karol Nawrocki