TU JEST POLSKA! – PROGRAM WYBORCZY GRZEGORZA BRAUNA

Fot. Sejm RP from Polska/ Wikimedia Commons

Z kwietniowego sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że 2% Polek i Polaków oddałoby głos na Grzegorza Brauna w nadchodzących wyborach prezydenckich. Podobnie jak reszta kandydatów, polityk zapowiada wiele zmian, które mają poprawić funkcjonowanie Polski. Co konkretnie znajduje się w jego programie i na co mogą liczyć wyborcy?

Grzegorz Braun zajmuje trzecie miejsce na liście 13 kandydatów na urząd prezydenta RP, a jego debiut jako kandydat na głowę państwa przypada już na 2015 rok. W swojej karierze politycznej pełnił między innymi funkcję posła na Sejm IX i X kadencji, a także posła do Parlamentu Europejskiego X kadencji. Obecnie jest prezesem Konfederacji Korony Polskiej, która do marca bieżącego roku wchodziła w skład ugrupowania Konfederacja Wolność i Niepodległość. Na początku 2025 roku został usunięty z partii – decyzja ta miała związek z jego startem w wyborach prezydenckich. Polityk znany jest polskiej scenie publicznej jako postać budząca wiele emocji i kontrowersji, zatem jakie działania zapowiada jako głowa państwa?

Edukacja

Kandydat zapowiada między innymi zmiany w systemie oświaty – jest zwolennikiem edukacji, która będzie kontrolowana przez rodziców i dyrektorów szkół, a nie przez władze krajowe (ministrów, kuratorów).

Zdrowie

Według Grzegorza Brauna pewne modyfikacje obejmą również polską służbę zdrowia. Wyróżnia tutaj między innymi dążenie do zwiększenia liczby medyków w kraju, wyeliminowania wszelkich czynników przyczyniających się do ich wyjazdów do pracy za granicę i dbaniu o to, by system opieki opierał się na dobrze wykwalifikowanym personelu. Popiera również działania, których celem jest ulepszenie warunków pracy w ratownictwie medycznym i systemie ochrony zdrowia.. Jest zwolennikiem modelu państwa, które nie przymusza obywateli do procedur medycznych – sprzeciwia się segregacji społeczeństwa, dyskryminacji sanitarnej, a także przymusowi szczepień.

Nie jest zwolennikiem przynależności Polski do WHO oraz działań związanych z przerywaniem ciąży (aborcją) i korektą płci. Deklaruje dbanie o ochronę prawa człowieka do życia – od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, a także włączenie w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego obrońców życia nienarodzonych dzieci oraz specjalnego pełnomocnika do spraw utrzymania najwyższych standardów życia.

Rodzina i programy społeczne

Jednym z jego priorytetów będzie poprawienie warunków ekonomicznych polskich rodzin. Jak sam pisze, „w państwie powinny obowiązywać takie rozwiązania ekonomiczne, żeby matka (lub ojciec) miała realny wybór – pójść do pracy czy zaopiekować się dzieckiem, bez załamania finansów rodziny”. Do działań tych zalicza między innymi obniżenie rachunków za wywóz śmieci, media czy rat kredytów. Oprócz tego jest zwolennikiem wprowadzenia zmiany w ustawie „Mieszkanie za pomówienie”, która miałaby polegać na pilnym rozpatrywaniu sprawy przez sąd w przypadku oskarżenia o przemoc domową.

W swoich postulatach sprzeciwia się natomiast uznaniu związków jednopłciowych i adopcji przez nie dzieci.

Polityka obronna

W tym obszarze uwzględnia między innymi wzmocnienie polskiej armii oraz odbudowanie krajowych zdolności produkcyjnych przemysłu zbrojeniowego. Zwraca uwagę na budowanie silnego wojska, a także utrzymanie dobrych stosunków z sąsiadami. Podkreśla, że relacje te nie powinny wykluczać dbania o międzynarodową współpracę wojskową, ale też nie mogą prowadzić do uzależnienia polskiej obronności od postawy sojuszników. Do jego celów należy także dążenie do nowoczesnego wyposażenia służb mundurowych, a także odpowiedniego przeszkolenia wojskowego wszystkich mężczyzn w wieku poborowym.

Kandydat postuluje model silnej armii polskiej, która nie będzie podporządkowana obcemu dowództwu i nie będzie działała w interesie innych państw (w tym Ukrainy), z wyjątkiem wspólnych działań obronnych w ramach NATO (prowadzonych na równych zasadach militarnych wszystkich członków NATO). Nie jest również zwolennikiem służby wojskowej kobiet.

Polityka międzynarodowa i relacje z UE

Jako głowa państwa zamierza wzmocnić pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Zależy mu na współpracy z państwami BRICS i EFTA i dążeniu do utrzymywania dobrych relacji z krajami takimi jak: USA, Chiny, Niemcy, Białoruś, Francja, Rosja, Indie, Węgry, a także innymi. Uważa, że Polska powinna brać udział w procesach i decyzjach międzynarodowych (na przykład w sprawie dotyczącej ukraińskiego udziału w ostrzale rakietowym Przewodowa oraz izraelskiego ostrzału konwoju humanitarnego).

Oprócz tego będzie zabiegał o umożliwienie sprowadzania tanich surowców dla polskich producentów oraz wprowadzenie atrakcyjnego eksportu dla rolników, hodowców i przetwórców. Dodatkowo deklaruje dopilnowanie spraw związanych z uczciwym traktowaniem polskich przedsiębiorców sprzedających swoje produkty i usługi do innych krajów.

Kandydat przeciwny jest karom i podatkom unijnym (na przykład podatkowi od ogrzewania domu) oraz wygaszaniu polskiego przemysłu wydobywczego, energetycznego i rybołówstwa. Polityk nie chce również uzależniać Polski od konkretnego kierunku dostaw surowców i technologii.

Polityka monetarna (podatki, praca, bezpieczeństwo finansowe)

Rozwój gospodarczy kraju to kolejny istotny punkt w działaniach Grzegorza Brauna jako prezydenta Polski. Zapowiada odejście od europejskich Ładów (na przykład Zielonego i Niebieskiego), zrezygnowanie z systemów ETS oraz zlikwidowanie przeszkód utrudniających działalność polskich przedsiębiorców. Wykorzystując kompetencje prezydenta, chce chronić przedsiębiorczość Polaków (szczególnie młodych), których kreatywność i inicjatywy nie dochodzą do realizacji ze względu na kary związane z niedopełnieniem formalności.

Grzegorz Braun proponuje wprowadzenie dowolnego ZUS-u dla wszystkich i stopniowym zastąpieniu go malejącym podatkiem emerytalnym. Jest również za zniesieniem: podatku PIT, podatku od emerytur, rent, oszczędności (tak zwanego „podatku Belki”), podatku CIT, PCC oraz podatku od spadków i darowizn. Dodatkowo popiera obniżenie podatku VAT, a w dalszej perspektywie jego całkowite zlikwidowanie.

W swoich działaniach uwzględnia również funkcjonowanie i przyszłość rolnictwa. Deklaruje przywrócenie kontroli na granicach kraju, które mają przyczynić się do ochrony polskich rolników i hodowców przed nieuczciwą konkurencją czy importowaniem do kraju szkodliwych produktów.

Kandydat jest przeciwny przeznaczaniu środków państwa na programy socjalne dla osób pochodzących z innych państw (jeżeli nie są oni obywatelami Polski) – proponuje między innymi odejście od programu 800+ dla ludzi z Ukrainy czy dopłat do emerytur dla obcokrajowców. Poza tym deklaruje blokowanie rozwiązań skłaniających się ku ograniczeniu obrotu gotówkowego, a także sprzeciwia się próbie osłabienia polskiej waluty i zastąpienia jej inną (na przykład Euro).

Cały program wyborczy kandydata dostępny jest na stronie internetowej: https://www.braun2025.pl/program-wyborczy/.

Dominika Kołodziejczak

W ramach serii przedstawiliśmy już poglądy: Artur Bartoszewicz | Magdalena Biejat |