PRAWY I SPRAWIEDLIWY PIS

Bon na wycieczkę szkolną, ochrona płodów, więcej uczelni medycznych i 800+. To wszystko i wiele więcej znajdziemy na 300 stronach programu PiS. Jakie jeszcze zmiany przygotowuje partia rządząca?

Komitetu nr 3 nie trzeba nikomu przedstawiać. W wyborach w 2019 roku PiS uzyskał 43,59% głosów, co dało mu 235 mandatów w sejmie i uczyniło go samodzielną większością drugą kadencję z rzędu. Od początku rządów PiS wiele się zmieniło – pojawiło się 500+, w życie wszedł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, na granicy z Białorusią stanął mur. W swoim 300-stronicowym programie PiS zaplanował przyszłość Polski do 2031 roku, a także kolejne lata. Co znajduje się wśród obietnic?

1. Edukacja

PiS za cel stawia sobie zatrzymanie młodych Polaków w ojczyźnie. W programie znajdziemy informacje o ograniczeniu biurokracji w szkołach, modyfikacji siatki godzin oraz zminimalizowaniu potrzeby uczęszczania na korepetycje. PiS chce uczyć dzieci i młodzież, opierając się na „pedagogice dumy [z narodu polskiego]”, a nie „pedagogice wstydu”. Komitet proponuje odrabianie zadań domowych przez uczniów klas I-III szkół podstawowych wyłącznie na zajęciach pozalekcyjnych oraz zapowiada, że każdy czwartoklasista otrzyma laptop na własność. W programie znajduje się dofinansowanie do szkolnych posiłków, a także bon „Poznaj Polskę” na krótkie wycieczki edukacyjne. Nie mogło zabraknąć też znanej już akcji „Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców”, czyli całkowitego zakazu edukacji seksualnej w szkołach.

2. Mieszkalnictwo

Partia rządząca w swoim programie chwali się już osiągniętymi sukcesami na polu mieszkalnictwa. Dowiadujemy się na przykład, że „do osiągnięcia poziomu 435 mieszkań na 1000 mieszkańców brakuje około 800 tys. mieszkań”. PiS przewiduje osiągnięcie tego celu do 2026/2027 roku. Z jednej strony zapowiadany jest kredyt 2%, z którym wiąże się ryzyko ponownego podniesienia cen przez deweloperów, z drugiej – PiS planuje także wspierać budownictwo socjalne i komunalne oraz walczyć z patodeweloperką. Brak w programie konkretnych planów, jak to zrobić. Mowa jest jedynie o planowanych rozporządzeniach. Komitet zapowiada też modernizację osiedli z wielkiej płyty. Podobny program był uwzględniony w Krajowym Planie Odbudowy, jednak unijne pieniądze przeznaczone na ten cel wciąż nie trafiły do Polski, ponieważ partia rządząca nadal nie wdrożyła reformy sądownictwa.

3. Zdrowie

Tę kategorię PiS uważa za jeden ze swoich największych priorytetów. Zapowiada „unowocześnianie, informatyzację i doposażanie”. Planowane jest poszerzenie listy refundowanych terapii o kolejne choroby – nie dowiadujemy się jednak o które konkretnie. Wydatki na służbę zdrowia mają się stopniowo zwiększać do 7% PKB, ale nie wiadomo, kiedy ten poziom ma zostać osiągnięty. Brak specjalistów, i związane z tym kolejki do lekarzy, PiS planuje rozwiązać podniesieniem limitów studentów przyjmowanych na kierunek lekarski oraz zwiększeniem liczby uczelni medycznych. Ta propozycja budzi sprzeciw w środowisku lekarskim, ponieważ pojawiają się obawy o jakość kształcenia.

4. Propozycje dla kobiet

W ponad 300-stronicowym programie PiS nie znajdziemy osobnego rozdziału poświęconego kobietom. Dowiadujemy się natomiast, że partia zadba o „odpowiednią pozycję kobiet w społeczeństwie”. PiS będzie bronić „godności i zdrowia kobiet”, równocześnie sprzeciwiając się „zabijaniu dzieci nienarodzonych”. Partia chwali się, że podczas ostatniej kadencji wprowadziła darmowe leki dla kobiet w ciąży oraz wspomagała finansowo cele statutowe kół gospodyń wiejskich, wspierając tym samym przedsiębiorczość kobiet. Jaka jest wizja przyszłości kobiet według PiS? „Zapewnienie fachowej opieki medycznej, w tym opieki okołoporodowej dla kobiet w ciąży, dzięki czemu zdrowie matek i dzieci jest niezagrożone”. To jednak znajdziemy dopiero w rozdziale „Nasza wizja Polski po 2031 roku”, więc na bezpieczeństwo przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

5. Finanse (praca, bezpieczeństwo finansowe, podatki)

Przede wszystkim od stycznia 2024 roku program 500+ zmieni się w 800+. To jeden z elementów wspierania polskich rodzin, które według PiS uwierzyły w siebie dzięki obecnemu rządowi. W ramach pomocy rodzicom w powrocie do pracy planowane jest zwiększanie liczby żłobków oraz stworzenie grantu na pracę zdalną dla rodzica. Oznacza to, że pracodawca zatrudniający takiego rodzica otrzyma 3-krotność minimalnego wynagrodzenia. Podobny plan ma być realizowany w przypadku opiekunów osób z niepełnosprawnością – wówczas pracodawca otrzyma 12-krotność minimalnego wynagrodzenia. PiS proponuje też wprowadzenie emerytury stażowej – po 38 latach pracy dla kobiet i 43 dla mężczyzn. Zapowiadane jest również zwiększenie środków na podwyżki, między innymi dla pracowników budżetówki, sędziów i nauczycieli.

6. Relacje z UE

Z programu PiS wynika, że partia jest za pozostaniem w UE, jednak na własnych zasadach. Komitet uważa, iż Unia forsuje ustalenia korzystne przede wszystkim dla Niemiec i Francji, co szkodzi interesom Polaków. Szereg propozycji PiS ma więc sprawić, że Polska pozostanie w Unii, ale uzyska większą autonomię i suwerenność. Partia sprzeciwia się wykorzystywaniu unijnych środków jako narzędzia nacisku finansowego na państwa. Nawiązuje tu prawdopodobnie do pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, które nie trafiły do Polski, ponieważ nasz rząd nie spełnia kryteriów unijnych dotyczących praworządności. 

7. Ekologia i energetyka

Komitet PiS zapowiada transformację energetyczną opartą na energii jądrowej wspieranej przez odnawialne źródła energii. Równocześnie partia nie chce rezygnować z węgla, który obecnie stanowi 70% źródeł energii elektrycznej w Polsce. Komitet w trosce o jakość powietrza w kraju chce zlikwidować 500 tys. pieców węglowych do 2031 roku. Ponadto ma zostać rozwinięty fundusz ekologii, a w każdej szkole powstanie ekopracownia. Zapowiadana jest także obrona polskich lasów, to znaczy walka o to, aby nadzór nad nimi nie był w żadnym przypadku współdzielony z Unią Europejską.

Karolina Szmygin