KONFEDERACJA – MOŻEMY WSZYSTKO
Niskie i proste podatki, bon opiekuńczo-edukacyjny, obniżenie cen mieszkań o 30% i zwiększenie swobód obywatelskich. To tylko niektóre z haseł, pod którymi walczyć o wygraną będzie komitet numer 5, czyli Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Konfederacja to zrzeszenie różnych partii prawicowych, które zostało założone w 2019 roku. Początkowo stanowiło koalicję, obecnie jednak występuje jako partia polityczna. Charakteryzuje się konserwatyzmem, eurosceptycyzmem oraz ideą wolnego rynku. Do głównych twarzy Konfederacji zaliczyć można lidera Sławomira Mentzena, Krzysztofa Bosaka, Grzegorza Brauna czy Janusza Korwin-Mikkego.
1. Edukacja
Partia wskazuje na konieczność reform w sferze edukacji. Zwracają uwagę na problem rosnącej biurokratyzacji w systemie oświaty, który ogranicza nauczycieli i dyrektorów oraz skraca czas, jaki mogliby poświęcić na przygotowanie materiałów dla uczniów. Jeśli chodzi o program nauczania, to każda szkoła mogłaby opracowywać go indywidualnie, co przełożyłoby się na wzrost konkurencyjności pomiędzy placówkami.
Ponadto dla każdego ucznia przypisany będzie bon edukacyjny, czyli pula środków trafiająca do placówki (publicznej lub prywatnej albo na edukację domową), w której dziecko pobiera naukę. Dzięki możliwości współpracy szkół i podmiotów prywatnych instytucje mają przedstawiać bogatszą ofertę i być lepiej wyposażone.
2. Mieszkalnictwo
W tym obszarze Konfederacja obiecuje przede wszystkim obniżenie cen mieszkań aż o 30%. By tego dokonać, poluzowane mają zostać restrykcje związane z zapotrzebowaniem budynków na energię. Nastąpi także zwiększenie swobody w doboru izolacji oraz uwolnienie gruntów, na których mogłyby powstać nowe nieruchomości.
Efektem tych zmian ma być obniżenie kosztów budowy 100-metrowego domu pod miastem z 500 do 350 tysięcy złotych, a zakupu 60-metrowego mieszkania w mieście wojewódzkim – z 600 do 420 tysięcy złotych.
3. Zdrowie
Konfederaci zapowiadają systemową, dogłębną reformę ochrony zdrowia. Ma ona polegać na zasadach rynkowej konkurencji, co ma podnieść jakość usług i ograniczyć koszty. Narodowy Fundusz Zdrowia ma zostać zlikwidowany, dzięki czemu obywatele będą mogli swobodnie wybrać ubezpieczycieli. Ci z kolei mają rywalizować o klientów, na przykład poprzez rozszerzone pakiety innych benefitów. Świadczeniodawcy zyskają na tym większą możliwość nawiązywania współprac, a świadczeniobiorcy – zaoszczędzone pieniądze i swobodę wyboru. Pozycja pacjenta zmieni się więc z petenta na klienta.
Składki zdrowotne po likwidacji NFZ rozdzielane będą w formie bonu zdrowotnego pomiędzy wszystkich pacjentów.
Ponadto zarobki w zawodach medycznych również mają wzrosnąć przez wspomniany już wzrost konkurencyjności. To podmioty i świadczeniodawcy będą konkurować o najlepszych specjalistów, oferując im tym samym większe wynagrodzenie.
4. Propozycje dla kobiet
W Konstytucji Wolności nie ma oddzielnego rozdziału dotyczącego kobiet lub matek. Jedyne wzmianki znaleźć można w części poświęconej dokonaniom Konfederacji w kadencji 2019– 2023. Wśród nich jest powołanie Parlamentarnego Zespołu ds. Opieki Okołoporodowej, podejmowanie interwencji w zakresie praw kobiet w ciąży podczas pandemii oraz przyjęcie dyrektywy „Kobiety w zarządach” wyrównującej proporcję płci w zarządach spółek. Brak jednak propozycji dla kobiet na następną kadencję.
5. Finanse (praca, bezpieczeństwo finansowe, podatki)
Propozycje ekonomiczne to przede wszystkim proste i niskie podatki. W tym pojęciu zawiera się między innymi likwidacja drugiego progu podatkowego (PIT 12%), rozszerzenie ulgi dla młodych do 26. roku życia o osoby prowadzące działalność gospodarczą, zwolnienie lokat i obligacji z podatku Belki. Istotną zmianą ma być ulga kredytowa (odsetki od kredytu na jedną nieruchomość mieszkalną będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania).
Rewolucja podatkowa ma zawierać również likwidację 15 podatków na raz, wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców, redukcję VAT-u na paliwa oraz akcyzy. Ponadto więcej pieniędzy ma pozostać w kieszeniach obywateli poprzez wprowadzenie zerowego VAT-u na energię, drewno opałowe i węgiel.
6. Ekologia i energetyka
Partia nie przedstawia rozbudowanych propozycji w ramach ekologii. Proponuje jednak rozwój energetyki geotermalnej jako czystej i taniej energii. Zamiast zaprzestania wykorzystania węgla Konfederacja oferuje modernizację energetyki węglowej, aby zwiększyć efektywność przy jednoczesnym zminimalizowaniu zanieczyszczenia środowiska. Potencjał czarnego złota ma być również wykorzystywany w technologii CCS, która polega na wychwytywaniu CO2 ze spalin oraz jego przechowywaniu w neutralnym miejscu, co ogranicza emisję tego gazu do atmosfery.
Ekologia i energetyka w Konstytucji Wolności przedstawiona jest przede wszystkim w wymiarze niezależności energetycznej Polski, co finalnie ma się przełożyć na nowoczesną i tanią energię dla obywateli.
Michał Marcinów