Największa impreza studencka w Poznaniu – Juwenalia 2023
Wybiła godzina 19, a wraz z nią na ulice miasta wyruszył w magicznej odsłonie pochód Juwenaliowy. 18 maja rozpoczęło się święto, na jakie czekała od bardzo dawna społeczność akademicka. Poznańskie Juwenalia wróciły po 4 latach. Czym organizatorzy zaskoczyli uczestników i uczestniczki festiwalu?
Wielki powrót
Tegoroczna edycja odbyła się od 18 do 20 maja w parku Jana Pawła II. Impreza powstała we współpracy z Fundacją Jeden Uniwersytet i Porozumieniem Samorządów Studenckich Uczelni Poznańskich. Motywem przewodnim całej imprezy była szeroko pojęta magia, a wszystko to łączyło wspólne hasło: ,,Złączeni, ale nie spięci! Wspólnie zaczarujemy Poznań!”.
Organizacja wydarzenia na tak wielką skalę wymaga wcześniejszych przygotowań. W rozmowie z główną koordynatorką Poznańskich Juwenaliów 2023 – Magdaleną Pietrzak –dowiedzieliśmy się, że imprezę planowano z półrocznym wyprzedzeniem.
– Przygotowania zaczęliśmy od listopada. Na początku konieczny był wybór koordynatora, a następnie zbieranie Team Leaderów. Od stycznia tworzyliśmy razem koncepty Juwenaliów. Tegorocznym motywem są czary i magia. Pomysł narodził się podczas naszych wspólnych rozmów – mówi koordynatorka
Juwenalia w Poznaniu wróciły po 4 latach, edycja z 2019 była ostatnią przed pandemią koronawirusa SARS-COV 2. Koordynatorka Juwenaliów nie ukrywa, że to właśnie długa przerwa była największym utrudnieniem w organizacji.
– Studenci, którzy byli na Juwenaliach w 2019 roku, są już po studiach albo na 5 roku, więc mamy tutaj bardzo dużo roczników, które nie miały jeszcze okazji wzięcia udziału w tym wydarzeniu dla całego Poznania – opowiada Magdalena Pietrzak. – Współpracujemy z trzynastoma uczelniami i każda z nich ma swoje doświadczenia w Juwenaliach. Ta różnorodność również jest nie lada trudnością – dodaje.
Pomocne dłonie mile widziane
Poza uczestnikami i Team Leaderami ważną częścią Juwenaliów są wolontariusze i wolontariuszki. W tegorocznej edycji do pomocy zgłosiło się ponad 500 osób. Mogli oni dołączyć do jednego z 13 zespołów. Każdy z nich miał określone zadania i obowiązki.
– Zadanie Teamu Animacji to sprawienie, że Juwenalia to nie tylko koncerty i spotkania ze znajomymi przy jedzeniu, ale także atrakcje. Naszym celem jest zaanimowanie czasu pomiędzy koncertami lub podczas ich. Nasz Team ma sprawić, żeby to wydarzenie żyło, a ludzie się dobrze bawili – przekazuje Tymoteusz Borsiak, Team Leader Animacji.
Chętnych nie brakowało. Motywacje do działania wśród wolontariuszy i wolontariuszek były różnorodne, na przykład niektórzy skorzystali z Juwenaliów jako miejsca do zdobycia doświadczenia.
– Pracuję w agencji marketingowej, ale z TikTokiem mam najmniejsze doświadczenie i szukałam miejsca, gdzie to doświadczenie zdobędę i nauczę się czegoś nowego, co przyda mi się w pracy. Przy okazji też będę dobrze się bawić – mówi Kaja Świątkowska, Team Promocja, dział Social Media&TikTok.
Atrakcji co niemiara
Stałą od 8 lat częścią poznańskiego festiwalu jest Forum Juwe, na którym studenci poruszają aktualne tematy społeczne. Co zaoferowało nam Forum Studenckie we wszystkie dni? W przyjemnej atmosferze leżaków i kocyków mogliśmy posłuchać o tym co warto zwiedzić w Wielkopolsce, podyskutować z marszałkiem województwa, zrelaksować się przy kinie plenerowym i wziąć udział w teście wiedzy o animacjach. W ostatnim dniu Forum Juwe skupiło się na Dniu Pszczół, organizując degustację miodów, spotkanie z właścicielem pasieki i kończąc znów testem wiedzy skupiającym się na pszczołach.
Na Małej Scenie również działo się dużo, wielu mniejszych i lokalnych artystów miało szansę zaprezentowania się przed publicznością. Nie zabrakło strefy gastro z foodtruckami i strefą Lecha. Juwenalia dopełniały liczne atrakcje i aktywności w Strefie Animacji, takie jak Twister, wróżby i karaoke. Cały teren imprezy zdobiły dekoracje sponsora imprezy – Lumina Park, które tylko podkreślały magię wydarzenia.
Juwenalia bez Malika Montany
Koncerty muzyczne to nierozłączne elementy Juwenaliów. Lista gości była bogata i różnorodna. Na głównej scenie wystąpili znani artyści: Oki, Kinny Zimmer, Guzior, a także Vito Bambino i Krzysztof Zalewski z Natalią Przybysz jako specjalną gościnią. O muzyczny klimat zadbali także zespół Lor, Córy, Rookie Polish Jesus, Shellerini, Bartas Szymoniak, Bober oraz duet z Wildy Szygenda x Eddie Block. W line-upie zabrakło jednak rapera Malika Montany, który pierwotnie miał wystąpić ostatniego dnia festiwalu.
Artysta wzbudza coraz większe kontrowersje, dlatego wiele osób skrytykowało pomysł, aby Malik wystąpił podczas studenckiej imprezy. Uczestnicy wypomnieli jego mizoginistyczne teksty oraz hejterskie zachowania względem swoich fanów. 20 kwietnia na oficjalnym Facebooku Juwenaliów pojawił się wpis, w którym organizatorzy poinformowali, że Malik nie wystąpi na tegorocznym festiwalu.
W związku z odwołaniem koncertu Malika, organizatorzy zdecydowali się zwrócić bilety jednodniowe na 20 maja chętnym osobom. O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy uczestników Juwenaliów 2023.
– Uważam, że zrobili bardzo dobry krok odwołując koncert Malika, ponieważ jest mega toksycznym gościem, który nie powinien się udzielać publicznie, więc ogólnie cieszę się, że ludzie zaczynają to dostrzegać i anulować jego koncerty – mówi Kuba, uczestnik tegorocznych Juwenaliów.
Poznańskie Juwenalia 2023 zakończyły się w sobotę, jednak to nie koniec studenckich imprez. Na początku czerwca Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na kolejną edycję Wielkiego Grillowania.
Eliza Kunath, Dominika Kołodziejczak, Marta Głogowska