„Różni nas wiele, a łączy jeszcze więcej” – Europejskie Forum Studentów AEGEE
„Pasja, ciekawość świata, chęć przeżycia studiów w nietuzinkowy i niezapomniany sposób. AEGEE to idealiści, którzy chcą zrobić coś więcej, niż tylko uzyskać dyplom” – tak o sobie piszą członkowie i członkinie Europejskiego Forum Studentów AEGEE w Poznaniu. Kim są i czym zajmują się na co dzień?
Organizacja została założona w 1985 roku w Paryżu. AEGEE to skrót od francuskiej nazwy Association des États Généraux des Étudiants de l’Europe (w tłumaczeniu: Europejskie Forum Studentów). Dziś organizacja działa już w 40 krajach w całej Europie. Poznański oddział zrzesza około 40 studentów z największych uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Poznańskiej.
Podróżowanie na studencką kieszeń
AEGEE jest organizacją, która umożliwia różnorodne wyjazdy na skalę europejską i ogólnopolską, więc młodzi ludzie mają okazję zwiedzić dużo miejsc za niewielką cenę, a także poznać osoby z innych krajów.
– Kiedy należysz do tej organizacji i na przykład chcesz pojechać do Francji albo innego kraju, to możesz skontaktować się z oddziałem z Francji, choćby w Paryżu. Z pewnością Aeżacy z tamtego oddziału pomogą z noclegiem – opowiada Adam Tur, członek organizacji. To jest niesamowite doświadczenie, bo jednak ta przynależność do pewnej grupy ludzi, którzy działają gdzieś za granicą, ale funkcjonują w miarę tak samo jak my i z podobnymi celami, ułatwia nawiązywanie kontaktu – dodaje.
Działania AEGEE umożliwiają studentom odgrywanie aktywnej roli w społeczeństwie poprzez tworzenie przestrzeni do dialogu, co wzmacnia wzajemne rozumienie się między młodymi ludźmi.
– Myślę, że faktycznie robienie czegoś poza studiami może niesamowicie rozwijać osobę. Nie tylko jej kompetencje i umiejętności wzrastają, ale też zyskuje się większą pewność siebie. W naszej organizacji jest bardzo dużo historii brzmiących: „Kiedy dołączyłem, byłem nieśmiały, niepewny siebie, a teraz nie mam problemu na przykład z rolą lidera i realizuję swoje pasje” – opowiada Danuta Masłowska, przewodnicząca Sekcji Trenerskiej.
Różne ścieżki rozwoju
Członkowie i członkinie AEGEE są obecni na wszystkich ważniejszych wydarzeniach europejskich. Dodatkowo sami organizują projekty o różnorodnej formie – panele dyskusyjne, debaty, szkolenia czy obozy.
Summer University to organizacja obozów letnich o bogatej tematyce, na przykład turystycznej. Ich głównym celem jest przekraczanie barier dzielących narodowości i poznawanie nowych kultur.
– W ramach tego projektu organizowane są obozy letnie o rozmaitej tematyce, na przykład turystycznej czy kulturalnej. Właśnie teraz są różne wyjazdy, ponieważ oddziały z wielu krajów zapraszają Aeżaków z całej Europy, żeby przyjechali na tydzień lub nawet dwa tygodnie – opowiada Adam. Oczywiście nigdy nie brakuje integracji studenckiej, ale przede wszystkim taki wyjazd to możliwość wzięcia udziału w różnych warsztatach – dodaje.
Local Training Course (Europejska Szkoła Liderów) – tutaj z kolei uczestnicy mają możliwość zdobywania wiedzy z zakresu zarządzania projektami. Tematyka szkoleń obejmuje między innymi budowanie zespołu, public relations oraz pozyskiwanie funduszy na realizację pomysłów. To idealna okazja do wzbogacenia swojego CV.
Polska Szkoła Trenerów – projekt zajmuje się zagadnieniami z zakresu wystąpień publicznych, czyli jak radzić sobie ze stresem oraz jak dobrze zaprezentować się podczas wystąpienia.
Grupy robocze – członkowie AEGEE mają również możliwość działania w grupach roboczych. Daje to przede wszystkim możliwość rozwoju, a także wymiany doświadczeń z innymi. W AEGEE-Poznań funkcjonują trzy takie grupy: Public Relations, Human Resources oraz Fundraising.
– Działalność w Fundraisingu to na przykład wyszukiwanie sponsorów czy spółek i podtrzymywanie kontaktu z instytucjami, które chcą współpracować. Bardzo ważne jest to, że AEGEE działa non profit. Nie działamy na konkretnej uczelni, w związku z tym nie mamy stałego dofinansowania – komentuje Adam.
W najbliższym czasie Aeżacy planują kolejne wydarzenia, w których będzie można wziąć udział.
– Aktualnie mamy trzy wydarzenia w planach. Jest to na przykład wieczorek europejski w tematyce Francji we współpracy z organizacją Erasmus Student Network. Kolejny projekt to Sho(r)ty z AEGEE-Poznań, czyli cykl spotkań, na których są prezentowane filmy krótkometrażowe poruszające jakiś problem, a następnie przeprowadzamy dyskusję o danym temacie – opowiada Danuta. Ostatnia rzecz to urodziny AEGEE-Poznań, podczas których będziemy świętować kolejną rocznicę powstania naszej organizacji, w tym roku zamierzamy zrobić urodziny na skalę europejską i zaprosić Aeżaków z całej Europy do Poznania na 3-dniową zabawę z różnymi atrakcjami – dodaje.
Dominika Kołodziejczak