TWORZENIE KULTURY STUDENCKIEJ – IDEATHON NA KAMPUSIE OGRODY ZA NAMI!
„Myślimy, że nasz projekt jest początkiem rozmów o tworzeniu przestrzeni do realizowania projektów” – tak o wydarzeniu mówi Eliza Mirończuk, współkoordynatorka Ideathonu, który odbył się 21 marca na Kampusie Ogrody. Skąd pomysł na tego rodzaju wydarzenie i jaki cel niesie ze sobą ta idea?
Gdyby opisać Ideathon w kilku zdaniach to warto byłoby się skupić na tym, że jest to przede wszystkim projekt stworzony z myślą o osobach studiujących. To pierwsze tego rodzaju wydarzenie, które może mieć realny wpływ na środowisko akademickie. Dlaczego? Bo to właśnie zespoły złożone z przedstawicieli różnych kół naukowych miały wspólnie pracować nad rozwiązaniami mającymi na celu wzbogacenie kultury studenckiej.
Siła w kołach naukowych
W obliczu wyzwań, z jakimi mierzą się organizacje studenckie, ważne stało się stworzenie przestrzeni do rozmowy i wymiany doświadczeń. Takie działanie umożliwi wspólne poszukiwanie skutecznych rozwiązań, a przede wszystkim inspirowanie się nawzajem do działania. W odpowiedzi na te głosy Koło Naukowe Osób Studiujących Socjologię stworzyło przestrzeń dla przedstawicieli kół naukowych, które są gotowe ten stan rzeczy zmienić. – Uważamy, że najważniejsza jest rozmowa z innymi osobami w podobnej sytuacji, aby dowiedzieć się jak działają koła na innych wydziałach czy kampusach, by następnie uczyć się od siebie, na przykład jak angażować ludzi czy jak współpracować z władzami – opowiada Eliza Mirończuk, członkini KNOSS. – Chcemy wymieniać się doświadczeniami i spędzać długie godziny na rozmowach i wspieraniu się wzajemnie, jako koła naukowe, w robieniu projektów, wychodzeniu do osób studiujących i do świata – dodaje.
Jak zaznacza rozmówczyni, Koło Naukowe Osób Studiujących Socjologię jest otwarte na podzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą. – Zaczynamy od organizacji wydarzenia, ale mamy nadzieję na powstanie platformy wymiany informacji, najpierw pomiędzy kołami, a następnie na całym uniwersytecie, by realizowanie projektów było prostsze i przyjemniejsze oraz żeby wydarzenia integrowały jak największą społeczność – tłumaczy.
Jak wyglądał Ideathon?
Przedstawiciele różnych kół naukowych z różnych wydziałów, kartki, markery i wspólny cel – stworzenie pomysłów na projekty, które wzbogacą kulturę studencką. I choć mogłoby się wydawać, że studenci z różnych wydziałów (i interesujący się różnorodnymi zagadnieniami) nie będą w stanie wymyślić wspólnego projektu, to Ideathon pokazał, że żadne granice nie istnieją. W trakcie wydarzenia powstały 4 projekty, które – jak zaznaczają organizatorzy – mają realne szanse na to, aby w dalszej perspektywie zrealizować je na UAM-ie. Wprowadzenie właśnie tych pomysłów w życie będzie mogło dojść do skutku dzięki zestawieniu grantów oraz innych dofinansowań, które zostały przedstawione uczestnikom w trakcie wydarzenia.
Ideathon znalazł swoich entuzjastów
Nowatorskie wydarzenie prowadzone przez KNOSS już za nami. Uczestnicy pozostają ze swoimi pomysłami i… nowymi znajomościami. O zdanie na temat Ideathonu zapytaliśmy jedną z uczestniczek, Liwię. – Uważam, że takich wydarzeń powinno być jak najwięcej na uczelni. Po pierwsze, dlatego że my się nie znamy jako koła. Po drugie, to doświadczenie pokazuje, że wymiana środowisk świetnie wpływa na jakość prowadzonych projektów – mówi Liwia, członkini Studenckiego Koła Naukowe Etnologii.
Dominika Kołodziejczak