STOSY KSIĄŻEK, TŁUMY LUDZI [RELACJA]

Jeszcze książka nie zginęła! Kiedy organizowane są targi książki. To wydarzenie, podczas którego liczba osób interesujących się literaturą na kilometr kwadratowy osiąga najwyższe wyniki. Czytelnicy i czytelniczki mają możliwość zebrać się w jednym miejscu nie tylko po to, by kupić nowe egzemplarze na swoje półki. Chodzi również – a może przede wszystkim – o to, żeby porozmawiać o literaturze i spotkać się z osobami autorskimi.
W weekend 7–9 marca targi książki odbyły się w Poznaniu. Stolica Wielkopolski stała się stolicą literatury. Tłumy ludzi zapełniły teren MTP. Kilkadziesiąt wydawnictw rozstawiło swoje stoiska w pawilonach. Czytelnicy i czytelniczki mogli uzupełnić domowe biblioteczki o nowe tytuły kupione w atrakcyjnych cenach. Każdego dnia na odwiedzających Poznańskie Targi Książki czekało mnóstwo paneli na różne tematy dotyczące literatury oraz spotkań z osobami autorskimi i osobami tworzącymi w książkowych mediach społecznościowych.
Do wyboru do koloru, czyli bogaty program wydarzenia
Poznańskie Targi Książki swoją popularnością, a co za tym idzie ogromem odwiedzających, doganiają podobne imprezy w Warszawie czy Krakowie. Organizatorzy również nadążają, przygotowując dla uczestników wiele różnorodnych wydarzeń. W planie odnaleźli się zarówno najmłodsi czytelnicy, jak i starsi, od fanów kryminałów, reportaży czy powieści historycznych, aż po fantastykę i romanse. Poza oficynami wydawnictw nie zabrakło też stoisk na przykład bibliotek, w tym Biblioteki Raczyńskich czy Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Była to szansa na zapoznanie się z ich ofertami, przetestowanie książkomatu oraz założenie karty bibliotecznej w konkretnych instytucjach. Pierwszy dzień targów, piątek, to dzień dosyć spokojny, skupiony głównie wokół podpisywań autorów na stoiskach swoich wydawnictw. Mogliśmy spotkać na przykład Paulinę Hendel, Martę Kisiel, czy szwedzkiego autora kultowej serii dla dzieci „Biuro Detektywistyczne Lessego i Mai”, Martina Widmarka. Odbyły się też spotkania i debaty wokół rynku książki, które zdecydowanie rozwinęły się w kolejnych dniach. Sporo z nich przygotowało Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury i Unia Literacka.
Najwięcej jednak działo się w sobotę. Tłumy przyciągnął gość specjalny, czyli Remigiusz Mróz. Odbył się panel wokół twórczości pisarza. Poza tym fani mogli zajrzeć do showroomu z jego książkami i zrobić sobie zdjęcia w specjalnie zaaranżowanej scenerii w tematyce powieści autora. Na Scenie Reportażu Wydawnictwa Poznańskiego zagościła między innymi Agata Romaniuk, która opowiedziała o tych udanych i w większości tych mniej udanych randkach z Tindera. Scena Grandy skupiała się wokół kryminałów, a jednym z ciekawszych spotkań był panel z influencerami książkowymi, którzy wzięli udział w nagrywaniu audiobooka „Słuchajcie, jak kłamią: Mystery TV”. Różnorodność grona odwiedzających targi chyba najbardziej pokazuje to, do których autorów ustawiały się największe kolejki – do autorki „Rodziny Monet”, Weroniki Marczak, oraz do twórcy kryminałów Wojciecha Chmielarza.
Odwiedzając MTP w niedzielę, widać już było, że zmęczenie ogarniało i zwiedzających, i wystawców. To dzień podsumowujący targi, ale nadal można było spotkać wielu autorów, między innymi Anetę Jadowską, twórczynię urban fantasy oraz komedii kryminalnych. A jak już jesteśmy przy aspektach humorystycznych, to przez wszystkie dni czytelnicy mogli sobie zrobić zdjęcie z krążącą po pawilonach Kicią Kocią.
Na targach można było się nieźle obkupić, ponieważ na ich terenie swoje stoiska postawiło około 300 wystawców. Zwiedzający mogli wysłuchać spotkań panelowych na 13 scenach w sześciu różnorodnych strefach tematycznych. To łącznie 400 spotkań z 500 twórcami literatury czy znawcami z rynku książki. Poznańskie Targi Książki to przede wszystkim szansa na wymianę doświadczeń między członkami pola literackiego. Jednak książki i spotkania to nie wszystko, co wydarzyło się podczas tegorocznej edycji – Poznań świętował miłość do literatury na wiele sposobów!
50. urodziny Jeżycjady
Pół wieku temu ukazała się debiutancka książka Małgorzaty Musierowicz „Małomówny i rodzina”. Na prośbę czytelników została ona włączona jako tom zerowy do Jeżycjady. Cykl powieści dla młodzieży liczy 23 części. Akcja dzieje się głównie na poznańskich Jeżycach, a głównymi bohaterami są członkowie i członkinie rodziny Borejków. Podczas Poznańskich Targów Książki zorganizowano zlot fanów i fanek serii. W ramach świętowania jubileuszu odbyły się także dwa wydarzenia na terenie MTP. W sobotę na Scenie Głównej w pawilonie 7A wydawnictwo Labreto wraz z Biblioteką Raczyńskich zorganizowało debatę „Jeżycjada łączy pokolenia”. Rozmowę moderowała dr Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy). Panelistkami były prof. dr hab. Agata Stankowska-Balcerzan (kierowniczka Zakładu Literatury i Kultury Nowoczesnej UAM), Katarzyna Kamińska (dyrektorka Biblioteki Raczyńskich) i Aleksandra Biszczad (założycielka fanpage Klub fanów Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz). Następnego dnia w tym samym miejscu został odegrany spektakl w reżyserii Łukasza Chrzuszcza, będący adaptacją „Szóstej klepki” Małgorzaty Musierowicz. W sztuce wystąpili studenci i studentki poznańskiego STA. Autorka Jeżycjady nie pojawiła się osobiście na Poznańskich Targach Książki, ale była obecna z czytelnikami i czytelniczkami za pośrednictwem nagrań wideo. Na stoisku wydawnictwa Labreto można było zakupić zakładki do książek, kubki i torby z motywami z serii, a także tomy z autografem pisarki. Na miłośników i miłośniczki Jeżycjady czekało miejsce zaaranżowane na kuchnię Borejków, w którym istniała możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia.
25-lecie serii o Harrym Potterze
Rok 2025 jest wyjątkowy dla wszystkich potteromaniaków, ponieważ obchodzimy 25-lecie Harrego Pottera w Polsce. W kwietniu 2000 roku ukazało się pierwsze polskie wydanie „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, a niedługo potem „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Z tej okazji wznowione zostały kultowe okładki Mary GrandPré, które między innymi były dostępne do kupienia na targach książki. Stanowisko Wydawnictwa Media Rodzina było przyozdobione banerami związanymi z serią. Można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w fotobudce oraz wziąć udział w quizie i wygrać nagrody.
Rozstrzygnięcie Plebiscytu Lubimyczytać
W ramach Poznańskich Targów Książki odbyła się gala wręczenia nagród Plebiscytu Książka Roku 2024 Lubimyczytać. W głosowaniu na stronie lubimyczytać.pl brało udział 250 000 osób, dzięki którym wyłoniono laureatów w 16 kategoriach. Bezkompromisowym zwycięzcą został Remigiusz Mróz, który zgarnął trzy statuetki za najlepszą książkę science fiction – „Operacja mir”, audiobook roku – „Paderborn” oraz specjalny tytuł nadany z okazji 10. jubileuszowej edycji plebiscytu – Pisarz 10-lecia.
– To dla mnie wyjątkowa nagroda. Kiedy słuchałem laudacji na gali, to aż mnie ścisnęło w żołądku i w pierwszej chwili nie wiedziałem, jak mam się teraz zebrać na scenę i coś opowiedzieć, odbierając nagrodę – opowiada Remigiusz Mróz po sobotnim spotkaniu na targach. – To był rzeczywiście jeden z takich momentów, kiedy czuje się, że to, co robię jest ważne i odbija się echem w polskiej literaturze i to piękna świadomość – podsumowuje autor.
Człowiekiem Książki 2024 został Marcin Okoniewski, znany pod pseudonimem Okoń w sieci. W kategorii literatura dziecięca laureatem została „Glutologia” Adama Mirka, który na swoich mediach społecznościowych łączy naukę z zabawą, podobnie jak w nagrodzonej przez czytelników książce. W kategorii literatura piękna nagrodzono Jakuba Małeckiego za jego najnowszą książkę „Korowód”. Coroczny plebiscyt na stronie lubimyczytać.pl pozwala na docenienie nowych, jak i uznanych pisarzy, a także pokazuje zmiany i trendy na rynku czytelniczym na najbliższe miesiące.
Oficjalna polska premiera „Onyx Storm”
Rebecca Yarros swoją serią „Empireum” zdobyła serca wielu czytelników na całym świecie. Po ogromnym sukcesie „Fourth Wing” oraz „Iron Flame” (nagroda Romantasy Roku według Plebiscytu Książka Roku 2024 Lubimyczytać) wiele osób czekało na premierę kontynuacji tej historii. Z okazji polskiej premiery „Onyx Storm” Wydawnictwo Filia zorganizowało specjalne wydarzenie, które odbyło się podczas Poznańskich Targów Książki. W sobotni wieczór, 8 marca, fani serii mogli spotkać się na Smoczym Evencie. Uczestnicy, ubrani w skórzane stroje, mogli zrobić klimatyczne zdjęcia i nagrać filmiki na dedykowanej ściance wraz ze smokiem autorstwa Kasi Novak, którego mogliśmy zobaczyć podczas targów zawieszonego w Alei Lipowej. Była to idealna okazja na świętowanie polskiej premiery „Onyx Storm” w otoczeniu innych fanów serii.
Nie samymi książkami targi żyją
Oczywiście główną atrakcję targów stanowiły książki i osoby autorskie. Ale dla odwiedzających teren MTP nie zabrakło także innych atrakcji. W pawilonie 5A mieściły się dwie wystawy – Salon Ilustratorów i Mistrz Ilustracji, której bohaterem był Robert Czajka. Można było zobaczyć między innymi wykonane przez grafika ilustracje do książki Ewy Solarz „Ziemianie” oraz plakaty dla Teatru Lalka w Warszawie. Do każdej z wystaw Wydawnictwo Miejskie Posnania przygotowało katalogi, dzięki którym dało się zabrać ze sobą do domu prace ilustratorów i ilustratorek. Na pobliskich stoiskach znajdowały się Strefa Komiksów, Giełda Winyli i Retro Graty. Miłośnicy i miłośniczki gier z lat 80. i 90. mieli możliwość nie tylko zrobienia zakupów, ale także skorzystania z konsoli. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Strefa Scrabble, w której fani i fanki układania słów z liter mogli się ze sobą zmierzyć.
Wiktoria Duda, Marta Głogowska, Daria Pyrzyńska





























