PRZYGODA W INNYM ŚWIECIE – PIĘĆ NAJCIEKAWSZYCH MANGOWYCH SERII Z GATUNKU ISEKAI WYDANYCH W POLSCE

Autor: Olga Graban

Isekai (z języka japońskiego ,,inny świat”) – to japoński podgatunek fantasy. Charakteryzuje się on tym, że jego motywem przewodnim jest przeniesienie bohatera (lub bohaterów) do innego świata. Takie ,,przenosiny” mogą przybierać przeróżne formy – protagonista zostaje potrącony przez ciężarówkę, otwiera zaczarowaną księgę czy pada ofiarą magicznego rytuału i budzi się w nieznanej mu rzeczywistości. Gatunek ten jest niezwykle popularny w Japonii. Również w Polsce z roku na rok tłumaczy i wydaje się coraz więcej serii tego typu. Oto pięć najciekawszych z nich.

Na wstępie chciałabym zaznaczyć dwie kwestie – po pierwsze, każda z tych serii jest dalej wydawana, co jakiś czas wychodzą kolejne tomy. Po drugie, każda doczekała się już jakiś czas temu adaptacji anime (wyjątkiem jest „Twisted Wonderland”, ale o tym za chwilę).

„Twisted Wonderland”

Autor: Olga Graban

Autorzy – Yana Toboso (fabuła i projekt postaci), scenariusz i rysunki mają różnych autorów w zależności od tego, który z domów jest w centrum wydarzeń.

Wydawnictwo – Egmont.

Yu wiódł zwyczajne życie, wszystko jednak uległo zmianie, gdy pewnego dnia trafił do Night Raven College. Jest to szkoła magii, w której znajduje się siedem domów, każdy z nich pod patronatem innego czarnego charakteru z bajek Disney’a. Uczniowie oraz pracownicy również są inspirowani różnymi disneyowskimi antagonistami – na przykład Urszulą, Hadesem czy macochą z „Kopciuszka”. Okazuje się, że nikt nie wie, jak odesłać Yu do domu. Dopóki nie uda się rozwiązać tego problemu, ma on być jednym z uczniów. Uczęszcza na lekcje, mimo tego, że sam nie posiada żadnej mocy. Przy okazji zostaje też wplątany w różne problemy, z jakimi borykają się młodzi adepci magii. Nie są to jednak błahe kwestie, takie jak na przykład poprawa złych ocen (tego, o jakich sprawach mowa, nie dałoby się przedstawić bez spoilerów – trzeba się samemu przekonać w trakcie lektury). 

Warto też wspomnieć, że jest to seria na podstawie darmowej gry mobilnej o tej samej nazwie. Nie ma ona kanonicznego protagonisty, w związku z tym, co kilka tomów (wraz ze zmianą głównego wątku fabularnego), zmienia się zarówno jego płeć, jak i wygląd czy charakter. Poza adaptacją w formie mangi, zaplanowano też anime, które będzie mieć premierę jeszcze w tym roku.

„Iruma w szkole demonów”

Autor: Olga Graban

Autor – Osamu Nishi.

Wydawnictwo – Studio JG.

Rodzice Irumy nie należeli do najlepszych – po latach wyzyskiwania swojego syna, postanowili sprzedać go demonowi. Okazuje się on staruszkiem spragnionym wnuka. Postanawia zaopiekować się chłopcem niczym prawdziwym członkiem rodziny i wysyła go do szkoły dla demonów, której jest dyrektorem. Jest jednak pewien problem – Iruma jest człowiekiem, a większość demonów nie jest wobec nich pozytywnie nastawiona. W związku z tym zmuszony jest on ukrywać swoją tożsamość, co prowadzi do różnych komicznych sytuacji.

„Dead Mount Death Play”

Autor: Olga Graban

Autorzy – Ryohgo Narita (historia), Shinta Fujimoto (ilustracje).

Wydawnictwo – Dango.

Mamy tu do czynienia z tak zwanym reverse isekai – protagonista był najpotężniejszym nekromantą w świecie fantasy. W chwili śmierci przenosi się on do współczesnego Shinjuku. Budzi się on w ciele nastolatka o imieniu Polka, który chwilę temu został zamordowany. Nie był on przypadkową ofiarą, zabójstwo zostało przez kogoś zlecone. Aktualny właściciel tego ciała ma więc kilka problemów na karku – ludzi czyhających na jego życie, rodzinę i znajomych Polki, przed którymi musi udawać kogoś kim nie jest, a przede wszystkim musi zaadaptować się do kompletnie innego świata od tego, w którym wcześniej żył.

„Odrodzona jako czarny charakter w grze otome, gdzie wszystkie ścieżki prowadzą do złego zakończenia”

Autor: Olga Graban

Autorzy – Nami Hidaka (rysunki), Satoru Yamaguchi (scenariusz).

Wydawnictwo – Waneko.

Catarina jest córką księcia i wiodła życie pozbawione trosk, jednak w wieku ośmiu lat wskutek urazu głowy odzyskała swoje wspomnienia. Odkryła, że w poprzednim życiu była zwykłą nastolatką, która po śmierci odrodziła się w grze otome (jest to rodzaj visual novel kierowany do kobiet, zazwyczaj zawierający wątki romantyczne), na punkcie której miała obsesję. Niestety zamiast zostać główną bohaterką, urodziła się jako czarny charakter. Jakby tego było mało, w każdym możliwym scenariuszu źle kończy – w najlepszym wypadku zostanie wygnana, w najgorszym grozi jej śmierć. Catarina postanawia temu zapobiec. Jak można domyśleć się po długości tytułu – mówimy tu jednak o bardziej humorystycznej konwencji, niż powyższy opis mógłby sugerować.

„No Game no Life”

Autor: Olga Graban

Autor – Yuu Kamiya.

Wydawnictwo – Waneko.

Sora i Shiro to rodzeństwo, które praktycznie nie opuszcza domu i spędza całe dnie na graniu w gry. Razem tworzą niezwykle zgrany duet – nieważne, jakiego rodzaju jest to gra i kto jest ich przeciwnikiem – zawsze wygrają. Pewnego dnia dostają zaproszenie do partii internetowych szachów. Po wielu godzinach rozgrywki udaje im się wygrać – wygrana ta skutkuje przeniesieniem ich do innego świata, w którym to wszystkie spory rozwiązywane są za pomocą gier – od kwestii najbardziej błahych, jak na przykład: kto zapłaci w barze, po ustalenie granic państw. W tym świecie kraj pod władaniem ludzi stoi na granicy zagłady, a Sora i Shiro mają za zadanie jakoś tę sytuację zmienić.

Trzeba też zaznaczyć, że seria ta jest wydawana zarówno w formie mangi, jak i light novel.

To było pięć wybranych serii z gatunku isekai wydanych w Polsce. Postarałam się wybrać takie, które odchodzą od najpowszechniejszego schematu, w stylu: ,,główny bohater trafia do świata fantasy, zdobywa potężną moc i nikt nie może się z nim równać” – tylko jednak oferują coś trochę innego, trochę ciekawszego. Warto też jednak poszukać na własną rękę – obecnie na polskim rynku wydano naprawdę wiele isekaiów o przeróżnej tematyce i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Olga Graban