RAMADAN – CO TRZEBA WIEDZIEĆ O ŚWIĘTYM MIESIĄCU MUZUŁMANÓW?
Muzułmański Związek Religijny w RP wydał oświadczenie, że prawdopodobnie już pierwszego marca 2025 rozpocznie się ramadan. Jak spędzają ten miesiąc muzułmanie?
Post w miesiącu ramadan jest w islamie jednym z pięciu filarów wiary. Często możemy usłyszeć, że wyznawcy islamu wówczas nie jedzą i nie piją, ale czy to prawda?
Co to jest Ramadan?
Ramadan zgodnie z kalendarzem muzułmańskim jest dziewiątym miesiącem roku. Data początku i końca ramadanu jest ruchoma, ponieważ kalendarz ten opiera się na cyklach księżyca. Oznacza to, że co roku jego data może różnić się o około 10 dni w stosunku do kalendarza gregoriańskiego. Jego początek wyznacza się na podstawie nowiu księżyca. Muzułmanie wierzą, że to właśnie podczas ramadanu prorok Muhammad otrzymał pierwsze objawienia Koranu, świętej księgi islamu.
Jednym z najważniejszych elementów ramadanu jest post. Muzułmanie w czasie tego miesiąca powstrzymują się między innymi od jedzenia, picia, palenia tytoniu od świtu do zachodu słońca.
Ramadan to również miesiąc Koranu – duży procent muzułmanów decyduje się wtedy na przeczytanie świętej księgi islamu od początku do końca.
Oprócz postu „fizycznego”, czyli powstrzymywania się od jedzenie i picia w ciągu dnia, Ramadan to także czas większej uważności na własne zachowanie – unikanie gniewu, obgadywania, złych myśli i czynów.
Czy wszyscy muszą pościć?
Islam przewiduje w tej kwestii wyjątki – nie wszyscy są zobowiązani do postu. Zwolnione są z niego między innymi osoby chore, kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby w podeszłym wieku. Jeżeli niemożność poszczenia jest tylko chwilowa, to muzułmanin zobowiązany jest do odrobienia tych dni po ramadanie. Jeśli jednak jest to stała niedyspozycja spowodowana na przykład ciężką chorobą, wtedy proponuje się inne formy takie jak nakarmienie głodnego.
Jak wygląda dzień podczas ramadanu?
Dzień zaczyna się bardzo wcześnie. Jeszcze przed świtem muzułmanie jedzą posiłek, który nazywa się suhur. Zazwyczaj wybierają coś lekkiego, ale jednak bogatego w składniki odżywcze tak, by dobrze rozpocząć dzień poszczenia. Następna okazja na jedzenie i picie będzie dopiero po zachodzie słońca.
Rytm dnia również wygląda nieco inaczej. Często szkoły, korporacje czy urzędy pracują, ale w skróconych godzinach. Zazwyczaj zaczynają pracę później, aby było można się wyspać się po nieprzespanej nocy, a kończy wcześniej, by przygotować się do kolejnego ramadanowego wieczoru. Spotkania towarzyskie, ale czasami i te biznesowe, przenoszone są na wieczory lub noce, podczas których muzułmanie mogą jeść i pić normalnie.
Wieczorem po zachodzie słońca muzułmanie zasiadają do iftaru, czyli głównego posiłku. Zazwyczaj zaczyna się go od daktyla. Dania podawane podczas niego różnią się w zależności od kraju, regionu czy nawet upodobań rodziny. Na stołach możemy znaleźć zupy, mięsa, wypieki oraz przekąski. Jest to moment, w którym rodzina i znajomi mają okazję spędzić czas razem, wspólnie się pomodlić, porozmawiać i odpocząć po dniu postu.
Co po Ramadanie?
Po 29 lub 30 dniach postu święty miesiąc kończy się wraz z kolejnym nowiem księżyca. Jego zwieńczeniem jest Eid al-Fitr, czyli Święto Przerwania Postu – jedno z dwóch najważniejszych świąt w islamie. Może ono trwać nawet do trzech dni! W tym czasie muzułmanie spotykają się ze sobą, świętują, a dzieci dostają prezenty.
Alicja Żurakowska