MUZYCZNE PREWIDYWANIA NA NADCHODZĄCE MIESIĄCE

Fot. Pexels

Z muzyką jest trochę jak z modą – trendy zmieniają się co sezon i jakoś trzeba za nimi nadążyć. Artyści często tworzą takie utwory, jakie aktualnie wpisują się w mainstream, by utrzymać się na rynku. Mówi się, że sztuka jest nieprzewidywalna, ale nic nie bierze się z powietrza. Zawsze można przewidzieć to, co będzie popularne lub na co będzie zapotrzebowanie. Czego więc możemy się spodziewać w tym roku?

Poniższe propozycje to wypadkowa zdań ekspertów oraz oczekiwań internetowej społeczności. Zapraszam do dzielenia się własnymi przewidywaniami w komentarzach.

Popowe księżniczki wciąż na topie

Nie da się ukryć, że muzyka popularna przez ostatnie lata została opanowana przez kobiety. Absolutna dominacja Taylor Swift to zaledwie wierzchołek góry lodowej – w 2025 za wiele się w tej kwestii nie zmieni. Na szczytach list popularności znów zobaczymy Sabrinę Carpenter, Chappell Roan oraz Billie Eilish. W maju możemy spodziewać się powrotu Lany Del Rey z albumem The Right Person Will Stay. 

Wśród przewidywań są też dobre wiadomości dla tych, którzy tęsknią za brat summer. Album Charli XCX okazał się kulturowym fenomenem, ale też pokazał zapotrzebowanie słuchaczy na inny typ muzyki. Przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się raczej do ułożonego wizerunku scenicznego artystów i równie grzecznego repertuaru. Wygląda jednak na to, że czeka nas fala bardziej „zbuntowanej” muzyki. 

Słuchanie to za mało

brat okazał się sukcesem nie tylko ze względu na warstwę muzyczną, ale również przez to, z jaką siłą przeniknął do internetowej popkultury. Użytkownicy TikToka i podobnych platform natychmiast przyjęli album jako nowy trend. Charakterystyczna jaskrawa zieleń przewijała się wszędzie, a wielu użytkowników próbowało przejąć imprezowy styl życia, który piosenki opisywały jako własny.

Czy komuś uda się powtórzyć zeszłoroczny sukces Charli XCX? Trudno to przewidzieć, ale z całą pewnością możemy spodziewać się różnorakich prób. Wytworzenie internetowego trendu wokół albumu może okazać się dobrą strategią, jednak na dłuższą metę może też znużyć. Jeśli artyści pójdą tą drogą, to rok 2025 będzie obfitować w ciekawe artystycznie i kulturowo projekty.

Powrót do przeszłości

W 2024 mogliśmy już zobaczyć powrót Avril Lavigne i Sum-41. Wygląda na to, że pop-punk powoli budzi się po okresie hibernacji. Coraz większe zainteresowanie w ostatnich miesiącach przyciąga też darkwave oraz pokrewne mu nurty. Ponury romantyzm tego gatunku przyciąga tych, którzy szukają w muzyce nieco mroczniejszych wrażeń. Wiodącymi zespołami darkwave pozostaną Drab Majesty oraz Boy Harsher. Clan of  Xymox zagra w Poznaniu 7 lutego.

Wygląda więc na to, że odskoczni od radiowych hitów będziemy szukać w dawnych nurtach i gatunkach. Możemy spodziewać się też eksperymentów i nietypowych mieszanek. Warto mieć oko na ulubionych artystów, by sprawdzić, czy nie szykują czegoś kompletnie nietypowego w ich dotychczasowym repertuarze. 

AI w muzyce

Bez względu na to, czy sztuczna inteligencja powinna być używana przy tworzeniu sztuki, nie da się uniknąć jej wpływu. Artyści tacy jak Grimes, Holly Herdon czy David Guetta otwarcie przyznają, że korzystają z dobrodziejstw technologii przy tworzeniu swoich utworów. Coraz częściej mówi się o „kolaboracji” człowieka ze sztuczną inteligencją w kontekście sztuki. Każdy fan musi samodzielnie zdecydować, czy zgadza się na ingerencję maszyn w muzykę, a jeśli tak, to w jakim stopniu. 

W związku z wszechobecnym natłokiem technologii przewiduje się również większe zainteresowanie występami na żywo. Koncerty będą przyciągać tych spragnionych dźwięków prawdziwych instrumentów i artystów z krwi i kości. W Polsce największego zatrzęsienia gwiazd możemy spodziewać się na Open’erze. 

Zapotrzebowanie na ambient

Życie w kulturze ciągłego pośpiechu i pracoholizmu odciska swoje piętno na każdym z nas. Z pomocą idzie tutaj muzyka. Youtube obfituje w wielogodzinne nagrania muzyczne o stałym rytmie. Ich celem jest odstresowywanie oraz pomoc w skupieniu uwagi, dlatego brakuje w nich tekstów. Taka forma jest szczególnie przydatna dla osób z ADHD. Ambient pomaga skupić się na pracy lub nauce, dlatego można stwierdzić, że przełamuje jakiekolwiek bariery społeczne i kulturowe. 

Aleksandra Wituła