ROZEJRZYJ SIĘ – ZOBACZ, CO ZBUDOWAŁYŚMY. POZNANIANKI 2024

grafika promująca wydarzenie Poznanianki 2024, Miasto Poznań

W miniony weekend odbyło się ważne wydarzenie na feministycznej mapie Poznania. Mowa o finale akcji społecznej Poznanianki 2024 w Bibliotece Raczyńskich. Zwieńczeniem była gala finałowa, która uhonorowała wyróżnione kobiety. To już trzecia edycja, wokół której stworzono całą kampanię społeczną. Wydarzenie zakończyło Poznański Tydzień Kobiet trwający od 19 października. 

O tytułowych Poznaniankach przeczytacie jeszcze poniżej. Najpierw jednak warto skupić się na całym wydarzeniu w Bibliotece Raczyńskich, które współtworzyło Local Girls Movement. Poza galą cała sobota upłynęła na spotkaniach, panelach, warsztatach i rozmowach. To moment, kiedy siłę i wspólnotę kobiet było czuć z każdej strony, niezależnie od wieku uczestniczek. 

Czego dotyczyły rozmowy?

Punktualnie o godzinie 12 odbył się warsztat z warszawską grupą Architektoniczki. Uczestniczki wspólnie stworzyły „Feministyczną mapę Poznania”. To zbiór miejsc i tras, gdzie jako kobiety możemy czuć się bezpiecznie. Następnie rozpoczął się panel pod tytułem „Jak wygląda Poznanianka? – o normalizowaniu wyglądu i różnorodności”. Prowadząca Katarzyna Nowicka rozmawiała na ten temat z trzema gościniami: ​właścicielką agencji EASY TIGER, Martyną Olszak-Bachora, psycholożką Magdaleną Morysiak oraz joginką Zuzanną Bućko. Dyskusję poświęcono tematowi presji wyglądu i roli naszego wewnętrznego krytyka, który wpływa na kształtowanie wizerunku. Nie zabrakło miejsca na wymianę doświadczeń czy rozmów o akceptowaniu swojej różnorodności.

Kolejny panel również dotyczył naszego miasta, a dokładniej – tematu „Jak architektura miasta wpływa na bezpieczeństwo kobiet?”. Prowadzącą była założycielka i prezeska Local Girls Movement Aleksandra Sudolska. Jej gościniami i gościem byli przedstawicielka fundacji Woykowska.org i Muzeum Historii Kobiet Paulina Kirschke, członkini Architektoniczek Ewelina Jaskólska oraz krytyk architektury i publicysta z Centrum Otwartego Jakub Głaz. Przeanalizowano, w jaki sposób architektura i urbanistyka wpływają na poczucie bezpieczeństwa kobiet w przestrzeni miejskiej.

Przedostatni z paneli to wykład na pewno dobrze znanej studentom polonistyki Agnieszki Budnik, prowadzącej podcast Raport z Literatury. Dotyczył Poznanianek w literaturze. Agnieszka przybliżyła losy między innymi Kazimierzy Iłłakowiczówny czy Julii Woykowskiej. Dalsza część wydarzenia skupiała się wokół nominowanych Poznanianek. Najpierw panel „Poznajmy Poznanianki”, w którym Aleksandra Barbarska porozmawiała z tegorocznymi laureatkami. Następnie odbył się Długi Stół, czyli czas na rozmowy, a o godzinie 18 rozpoczęła się uroczysta Gala Poznanianki 2024.

Nominowane Poznanianki 

Przyszedł czas zaprezentować laureatki tegorocznej odsłony Poznanianek. Każda z nich jest aktywna w miejskiej społeczności na swój wyjątkowy sposób. Uhonorowanie ich tytułem Poznanianki roku ma przyczynić się do rozgłosu ich działań, jak i ich samych siebie jako kobiety.

  • Aleksandra Grabowska-Szych, @ola_pogodynka – Po 37. latach pracy zawodowej jako radczyni prawna, przechodząc na emeryturę, postanowiła realizować marzenia. Zaczęła pisać bloga, tworzyć filmy na YouTube i podróżować. Za opowieść o samodzielnej podróży do Nowego Jorku otrzymała wyróżnienie na poznańskim festiwalu podróżniczym „Na Szage”. Współorganizowała Ogólnopolski Strajk Kobiet Runda II. We własnym ogródku razem z mężem otworzyli „Teatr Ogródkowy Oli i Artura na Strzeszynie Greckim w Poznaniu”. Publikuje filmy, w których opowiada o pogodzie z różnych zakątków Poznania (i nie tylko) i relacjonuje swoje podróże. 

  • Barbara Grochal – twórczyni, inicjatorka i propagatorka „Motylowego wolontariatu” w Hospicjum Palium. Dzięki jej pomysłowi rozgłos zyskał projekt rozbudowy hospicjum. Zaangażowała się w opiekę i udzielanie wsparcia osieroconym dzieciom z Gorzowa, które znalazły się w domu dziecka. W 2014 roku za wszystkie te działania została mianowana Kawalerem Orderu Uśmiechu. Realizowała 1. i 2. edycję projektu „Senior Maluszka Tuli”, którego celem jest pomoc seniorom w opiece nad najmłodszymi. Jest wolontariuszką w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej „Mogileńska”, gdzie prowadzi kampanię informacyjną na temat osób wentylowanych mechanicznie w domach. 

  • Anna Janiak – przewodnicząca Fundacji FIONA, która działa w zakresie integracji, aktywizacji oraz przeciwdziałaniu wykluczenia osób neuroróżnorodnych. Razem z pracownikami i wolontariuszami fundacji Anna udziela wsparcia młodzieży i dorosłym w spektrum autyzmu oraz ich bliskim. Organizuje warsztaty, spotkania grup samopomocowych i zajęcia tematyczne, dzięki którym podopieczni mogą rozwijać swoje pasje. To również szkolenia i lekcje z zakresu akceptacji różnorodności. Z FIONĄ angażuje się w akcje, które mają na celu informowanie i edukowanie o potrzebach osób w spektrum autyzmu, żeby budować mosty, które mogą pomóc im w życiu w neurotypowym społeczeństwie. 

  • Magdalena Kiwilsza – W 2020 roku założyła blog „Zołza Na Pająku”, który przedstawia codzienność osób z niepełnosprawnością oraz wiele więcej. Oprócz bloga pasję do pisania przelewa na kolejne arkusze, z których powstaje powieść, jak zapowiada: nieoczywista, zabawna i wzruszająca. Jej Poznań staje się miastem, w którym żyją osoby z niepełnosprawnościmi, które, jak każdy z nas, borykają się z wyzwaniami dnia codziennego i własnymi emocjami. 

  • Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych i Peron 9.2 – grupa kobiet, które poznały się dwa lata temu na dworcu kolejowym podczas spontanicznej akcji poznaniaków działających na rzecz uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Wykorzystały i zagospodarowały społeczny potencjał, by w marcu 2022 roku powołać Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych. Wzięły na siebie odpowiedzialność za koordynację działań humanitarnych na rzecz uchodźców w symbolicznych „Czerwonych Namiotach”. Przeprowadziły remont pięciu mieszkań dla uchodźców politycznych z Afganistanu i wojennych z Ukrainy. Stworzyły świetlicę na peronie 9.2. oraz punkt spotkań i integracji międzypokoleniowej. To tam pogorzelcy z pożaru przy Kraszewskiego znaleźli miejsce wsparcia. Stąd wyruszył też konwój na Dolny Śląsk z pomocą dla powodzian. To pięć niezwykłych kobiet aktywnych zawodowo, które po pracy budują struktury pomocowe w mieście. Pomagają każdemu, kto tej pomocy potrzebuje. 

Cel akcji Poznanianki

O tym najlepiej powiedzą sami organizatorzy. Wydarzenie odbywało się w Bibliotece Raczyńskich, współorganizowane przez Local Girls Movement. Miałam przyjemność porozmawiać z ich założycielką i prezeską Aleksandrą Sudolską, która sama tytuł Poznanianki otrzymała w zeszłym roku. Zapytana o cel akcji, odpowiedziała: 

– Akcja społeczno-edukacyjna Poznanianki to akcja, która ma na celu pokazanie niezwykłych kobiet, które działają w naszym mieście. Bardzo często są to kobiety, które podejmują ogromny wysiłek, by zmienić coś na lepsze, ale niekoniecznie się tym chwalą, tym samym my jako mieszkańcy Poznania nie zawsze o tym wiemy – twierdzi Aleksandra Sudolska. – Dlatego ta akcja ma na celu zapoznanie, pokazanie, ale przede wszystkim docenienie odwagi i wytrwałości kobiet, które biorą w tym udział – podsumowuje. 

Projekt Poznanianki realizowany jest przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Miasta Poznania. 

– To inicjatywa, która od kilku lat przybliża osiągnięcia kobiet związanych z naszym miastem. Jestem pod wrażeniem działań bohaterek tegorocznej akcji, które odgrywają ważną rolę w budowaniu nowoczesnego i różnorodnego Poznania – wypowiada się prezydent Jacek Jaśkowiak. – Ich innowacyjne podejście i otwartość są nieocenione – dodaje. 

Nadal na placu Kolegiackim możemy obejrzeć wystawę, która przedstawia tegoroczne Poznanianki, ale też sylwetki kobiet uhonorowanych w minionych latach.

Marta Głogowska