PAŹDZIERNIKOWA POLITYKA

W dobie przesytu informacjami bardzo łatwo o zagubienie się w natłoku zbędnych faktów i fake newsów szalejących po Internecie. W efekcie często szybko zapominamy o kluczowych kwestiach lub nie mamy czasu dogłębnie ich przemyśleć i wyrobić własnej opinii. Kwestia polityki to szczególnie newralgiczne miejsce, które często omijamy, będąc zbyt bardzo przytłoczeni codziennymi obowiązkami.
Poniższe zestawienie obejmuje jedynie parę ważnych wydarzeń i zjawisk, które były na językach w ubiegłym miesiącu. Jego zadaniem jest zachęcenie do podążenia za wspomnianymi zagadnieniami.
Raport z Gazy
Szacuje się, że od 7 października 2023 r. w Strefie Gazy śmierć poniosło ponad 200 tys. osób. Są to ofiary zarówno bezpośredniej przemocy, jak i tej pośredniej, czyli odcięcia od dostaw wody pitnej i jedzenia oraz szalejących chorób. 150 tys. domów uległo kompletnemu zniszczeniu, nie wspominając o 123 ośrodkach edukacji, 155 szpitalach oraz 700 źródeł wody. Aktualnie na terenie Gazy znajduje się zaledwie 17 na wpół funkcjonujących szpitali, ale ewentualne dotarcie do nich i tak jest utrudnione przez niemal kompletnie zniszczony system dróg. Stałą strategią Izraela na zamęczenie Strefy Gazy jest głodzenie jej mieszkańców. Jeśli sytuacja się nie zmieni, według szacunków nawet 400 tys. Palestyńczyków padnie wkrótce ofiarami głodu.
16 października zginął Yahya Sinwar, czyli przywódca Hamasu. Według najnowszych doniesień Hamas chce zawieszenia broni, ale jakiekolwiek porozumienie wciąż wygląda na bardzo odległą perspektywę.
Aresztowanie Janusza Palikota
3 października agenci Centralnego Biura Korupcyjnego aresztowali polityka i przedsiębiorcę oraz jego współpracowników – Przemysława B. i Zbigniewa B. Początkowo według obowiązującego prawa tożsamość Palikota była cenzurowana, jednak aresztowany sam wyraził zgodę na używanie jego pełnych personaliów. Śledztwo w jego sprawie prowadzono już od zeszłego roku i na jego podstawie postawiono aż 7 zarzutów oszustwa oraz 1 dotyczący przywłaszczenia. Prokuratura Krajowa zarzuca Palikotowi oszukanie 5 tys. osób na łączną kwotę 70 mln złotych.
28 października sąd zadecydował o zatrzymaniu Palikota w areszcie bez możliwości wpłacenia kaucji.
Musk i jego miliony
Ogromne kontrowersje wzbudziły w październiku wydarzenia zza oceanu związane z trwającym wyścigiem o urząd prezydencki. Znany milioner, Elon Musk, otwarcie poparł Donalda Trumpa i aktywnie uczestniczy w jego kampanii, przekazując ogromne sumy pieniędzy na jej potrzeby. Całość jego inwestycji szacuje się na 75 mln dolarów, a obietnica, którą złożył na wiecu w Harrisburgu w Pensylwanii, ma tylko zwiększyć tę kwotę. Musk obiecał mianowicie codziennie przekazywać 1 mln dolarów dla wyborców, którzy podpiszą petycję na rzecz wspierania wolności słowa oraz prawa do noszenia broni.
Wielu ekspertów ma wątpliwości co do legalności poczynań Muska, jednak przyznają, że postawienie go teraz przed sądem byłoby na tym etapie kampanii bardzo radykalnym posunięciem.
Granice prawa
22 października polski Internet obiegł szokujący zapis audycji radiowej OFF Radio Kraków, które za pomocą sztucznej inteligencji wygenerowało rozmowę z Wisławą Szymborską. Sam fakt użycia wizerunku sławnej poetki okazał się dla wielu frustrujący, jednak dodatkowe kontrowersje wzbudziła osoba dziennikarki, która przeprowadzała wywiad, a w zasadzie jej brak. „Emi”, którą można było usłyszeć w tej roli w trakcie audycji, również była w całości wytworem AI. OFF Radio Kraków zrezygnowało z części współpracy z rzeczywistymi dziennikarzami, zamiast tego wytwarzając trzy awatary naśladujące prawdziwe osoby.
W wyniku ogromnego poruszenia społecznego OFF Radio Kraków wydało oświadczenie, w którym informuje o zakończeniu „eksperymentu”.
Koszty AI
W przestrzeni politycznej sztuczna inteligencja jest coraz bardziej naglącym problemem nie tylko ze względów moralnych, ale również ekologicznych. W dobie szybkich zmian klimatycznych politycy muszą zmierzyć się z widmem wprowadzania regulacji, które mogą wywołać społeczny protest. Sztuczna inteligencja funkcjonuje dzięki tysiącom centrów danych na całym świecie, które muszą być wspomagane przez systemy chłodzenia wykorzystujące wodę. Szacuje się, że prosta prośba do Chatu GPT-4 o wygenerowanie stu wyrazowego maila to równowartość butelki wody. Każde ulepszenie wprowadzane do programu jedynie zwiększają zapotrzebowanie.
Zdaje się, że regulacje dotyczące sztucznej inteligencji to tylko kwestia czasu, a temat jest żywo dyskutowany w ogólnoświatowych kuluarach.
Aleksandra Wituła
student centrum
cieszy me serce zatrzymanie pana burnscata