TARGI RZECZY ŁADNYCH W POZNANIU

Fot. Aleksandra Włodarczak

Wyobraź sobie, że w Poznaniu na jeden weekend otworzyły się drzwi do tajemniczego świata, gdzie piękno i design żyją w idealnej harmonii… Brzmi jak sen? Targi Rzeczy Ładnych właśnie nim były! To tutaj, wśród setek stoisk, można było znaleźć prawdziwe perełki – od wyjątkowych dodatków po niecodzienne przedmioty, które zupełnie odmieniają codzienność. Dla tych, którzy mieli szczęście tam być, stało się jasne, że piękno czai się na każdym kroku. Czy byłeś jednym z odkrywców tych skarbów?

Druga edycja Targów Rzeczy Ładnych w Poznaniu odbywała się w weekend, 19-20 października, w godzinach od 11 do 19 w Pawilonie trzecim na terenie MTP. Wydarzenie to powróciło do Poznania w wielkim stylu! Tegoroczna edycja była prawdziwą ucztą dla miłośników designu, sztuki użytkowej i oryginalnych przedmiotów, które zachwycają nie tylko formą, ale i funkcjonalnością. Nowe trendy, 340 wystawców i inspiracje na wyciągnięcie ręki – wszystko to łączyło kreatywność z codziennym pięknem. Impreza była utrzymana w duchu haseł: jakość, lokalność, kreatywność, świadomy wybór, ładne rzeczy oraz drobny design. 

Ceramika po horyzont!

Największą popularnością cieszyli się wystawcy prezentujący przepięknie i misternie wykonane dzieła ceramiczne. Na wyroby składały się między innymi kubki, talerzyki, podstawki czy przedmioty do przechowywania biżuterii. Były one w różnych kształtach, kolorach i pokryte wzorkami. Dzięki @iwi_szkliwi uczestnicy mogli zaopatrzyć się w przedmioty pełne ciepła, koloru i wygodne w użytkowaniu. Na innym stanowisku oko cieszyły kubki pełne rozmachu wyobraźni z ogromną domieszką radości i przypadku (@nawetspoko.co). Aby zanurzyć się w baśnie braci Grimm i Hansa Christiana Andersena oraz metaforycznie przejść na drugą stronę lustra Alicji, wystarczyło odwiedzić stoisko Matyldy. Fani holenderskiego stylu zatrzymywali się przy @kobaltowa_sroka_and_vintage po ręcznie malowane, ceramiczne kafle inspirowane tym klasycznym stylem. Dla miłośników porcelanowego majstersztyku @olulu przygotowała dzieła umykające wszelkim klasyfikacjom! To tylko kilka przykładów tych szalonych, kolorowych i progresywnych wyrobów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. 

Retro opowieści zatrzymane w czasie

Plakaty czy, obrazy powstają po to, by przekazywać emocje, opowiadać historie i nadawać przestrzeniom wyjątkowy charakter. Są nie tylko dekoracją, ale także formą ekspresji – mogą inspirować, wywoływać refleksjeę, a czasem nawet prowokować do rozmowy. Każdy z tych elementów sztuki to okno do świata artysty, który poprzez kolory, kształty i kompozycje dzieli się swoją wizją rzeczywistości. Także artyści tegorocznych TRŁ nie zawiedli uczestników! Dział printu oraz plakatów reprezentowało aż 45 wystawców! Największe wrażenie robiły prace @paugalk , zajmującej się tworzeniem vintage’owych, wielowymiarowych plakatów, które zabrały odwiedzających w kosmiczną podróż do stylistyki lat 80. Miłośnicy sielskich krajobrazów odnaleźli się przy punkcie @pauladudek_ilu. Artystka tworzy obrazy na płótnie, używając farb akrylowych, a w każdej pracy stara się uchwycić harmonię i precyzyjne detale, które nadają obrazom wyjątkowy charakter. Zarówno plakaty, jak i obrazy to doskonały sposób, aby uchwycić piękno w codzienności.  

– Uważamy, że najładniejsze stanowiska to te z plakatami. Najbardziej przykuwają uwagę, da się na to patrzeć, jakby było to muzeum sztuki – mówi Milena. – Przyjechałyśmy tutaj w ramach rozrywki, nie jesteśmy z Poznania – dodaje Malwina, mieszkanka Jarocina.

– Najbardziej podoba mi się różnorodność wystawców i ich kreatywne podejście do designu. To niesamowite, jak wiele unikalnych rzeczy można tu znaleźć, od pięknych tekstyliów po oryginalne akcesoria. To fantastyczne móc uczestniczyć w tak wyjątkowym wydarzeniu w moim rodzinnym mieście – mówi Klaudia, mieszkanka Poznania.

Przestrzeń pełna inspiracji

Także strefa butikowych marek meblowych i oświetleniowych zapowiadała się wyjątkowo interesująco. Warto było zwrócić uwagę na stoiska takich firm jak poznańskie MIUFORM, których komfortowe kanapy kusiły do wypróbowania, debiutujące TAMM z minimalistycznym, nowoczesnym designem oraz jedna z ikon Targów Rzeczy Ładnych – marka Wood & Paper, znana z wyjątkowego podejścia do drewna i funkcjonalności. Na targach nie zabrakło również wystawców sprzedających kwiaty, odzież, nietypową biżuterię, w minimalistycznych opakowaniach, ekologiczne kosmetyki czy artykuły dla dzieci i zwierząt domowych. Każde z nich wyjątkowe i często wykonane własnoręcznie.

Aleksandra Włodarczak

1 Comment

  1. Piotr

    Wyśmienity, mocno wciągający i bardzo interesujący artykuł podsumowujący tak ciekawe wydarzenie jak ,,TARGI RZECZY ŁADNYCH W POZNANIU”. Wielki szacunek dla Pani autor😊