III DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO NA UAM-IE

Dziś, 18 października, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się III Dzień Zdrowia Psychicznego. Wydarzenie rozpoczęło się w auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, a oficjalnie otwarła je Prorektorka ds. studenckich i kształcenia, Joanna Wójcik.

W swoim przemówieniu Prorektorka podkreśliła, jak istotna jest troska o zdrowie psychiczne oraz budowanie świadomości w tej kwestii w środowisku akademickim. Podziękowała także wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji wydarzenia, zaznaczając, że wykłady, warsztaty i spotkania są przygotowane dla całej społeczności – od studentów, przez kadrę akademicką, po pracowników administracyjnych.

Kolejna edycja

Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, a jego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o zdrowie psychiczne. Każda edycja tego wydarzenia odbywa się pod innym hasłem, które wskazuje na ważne kwestie związane z tym zagadnieniem. W ubiegłym roku motywem przewodnim było „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”, a tegoroczna idea to „Uczyń zdrowie i dobre samopoczucie psychiczne wszystkich globalnym priorytetem”. Na UAM-ie jest to już trzecia edycja tego wydarzenia, w którym mogą uczestniczyć zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni.

W tym roku, aby umożliwić studentom udział w zaplanowanych aktywnościach, w trakcie Dnia Zdrowia Psychicznego wolontariusze rozdawali imienne karnety, które stanowiły podstawę do usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach odbywających się tego dnia. Z kolei nauczyciele akademiccy mieli możliwość uczestnictwa w wykładach bez ograniczeń, razem ze swoimi grupami zajęciowymi.

Co roku organizatorzy zachęcają społeczność akademicką do aktywnego udziału w Dniu Zdrowia Psychicznego, podkreślając znaczenie tego wydarzenia i jego roli w budowaniu świadomości na temat zdrowia psychicznego i dostępnych form wsparcia. Jak zaznacza Agata Kaźmierska, kierowniczka Poradni Rozwoju i Wsparcia Psychicznego UAM, największą frekwencję odnotowano podczas drugiej edycji tej inicjatywy, jednak organizatorzy mają nadzieję, że zainteresowanie nią będzie wzrastać z każdym rokiem.

Wsparcie na UAM

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza od lat działa na rzecz zwiększenia świadomości studentów i pracowników w zakresie zdrowia psychicznego oraz dostępnych form pomocy. Kluczową rolę odgrywa tutaj Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego UAM, której strona internetowa zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące oferowanej pomocy.

– Na stronie głównej UAM można znaleźć specjalne zakładki dotyczące wsparcia psychologicznego, gdzie znajdują się szczegóły dotyczące inicjatyw poradni, takich jak krótkoterminowe procesy terapeutyczne, warsztaty oraz inne formy wsparcia – wyjaśnia rozmówczyni.

Szczególną uwagę warto zwrócić na zakładkę „Rozwój i wsparcie osób studiujących na UAM”, która zawiera informatory z najważniejszymi informacjami. Oprócz tego pomoc psychologiczną oferuje także Wydział Psychologii i Kognitywistyki. Więcej informacji dostępnych na stronie: https://psychologia.amu.edu.pl/dla-studenta/wsparcie/wsparcie-psychologiczne-dla-pracownikow-i-studentow-uam.

Jak zauważa Agata Kaźmierska, w Poznaniu istnieją również ośrodki interwencji kryzysowej oraz telefony zaufania, które pomagają w sytuacjach wymagających natychmiastowej pomocy. O wszystkich formach pomocy można znaleźć informacje na stronie poradni.

Dzień Zdrowia Psychicznego i inne inicjatywy

Jednym z istotnych elementów zwiększania świadomości na uczelni są spotkania organizowane podczas Dnia Studenta Pierwszego Roku. Pracownicy poradni (lub osoby wspomagające przedstawiają wówczas nowe możliwości wsparcia oraz prezentują filmy informacyjne. – Chociaż informator jest prezentowany głównie studentom pierwszego roku, jest dostępny dla całej społeczności akademickiej – dodaje Agata Kaźmierska.

Równie ważnym wydarzeniem jest coroczny Dzień Zdrowia Psychicznego, podczas którego organizowane są liczne warsztaty i wykłady. – W tym roku wydarzenie będzie transmitowane na żywo na YouTube na kanale UAM. Odbędzie się również sesja Q&A, podczas której odpowiemy na pytania dotyczące wsparcia psychologicznego oraz trudności emocjonalnych, jakich mogą doświadczać studenci i pracownicy – podsumowuje.

Organizacja oczami wykładowcy…

W ramach obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza odbył się niezwykle ciekawy wykład prof. UAM dr. hab. Piotra Podlipniaka, specjalisty z Instytutu Muzykologii UAM, poświęcony wpływowi muzyki na psychikę człowieka. Sala zapełniła się w mgnieniu oka, co tylko świadczy o zainteresowaniu tematem wśród studentów i pracowników uczelni. Profesor Podlipniak zachęcał do dyskusji, a na pytania słuchaczy odpowiadał w sposób wyczerpujący i pełen pasji, co dodatkowo urozmaiciło spotkanie. Po zakończeniu wykładu nasza redakcyjna koleżanka, Zuza, miała okazję porozmawiać z profesorem na temat jego udziału w wydarzeniu.

Profesor wyjaśnił, że został zaproszony do wygłoszenia przemówienia przez dr Dorotę Łuczak z Wydziału Historii, która organizowała wykłady w ramach Dnia Zdrowia Psychicznego. – Zwróciła się do mnie z taką prośbą, bo wiedziała o mojej współpracy z przyrodnikami. Ja też nie odmówiłem, sprawdzałem w kalendarzu, że akurat nie mam innych innych zajęć w tym czasie. Pomyślałem, że może być to ciekawe podzielenie się z jednej strony wiedzą dla mnie specjalistyczną, a z drugiej – tą, którą pozyskałem mimochodem, współpracując z badaczami zajmującymi się zdrowiem psychicznym – opowiada Piotr Podlipniak.

Wykład profesora Podlipniaka stanowił inspirujące spotkanie z nauką o muzyce i jej roli w naszym życiu. Uczestnicy z pewnością wynieśli z niego nie tylko wiedzę, ale także zachętę do czynnego angażowania się w muzyczną działalność, która – jak podkreśla profesor – ma zbawienny wpływ na naszą psychikę. – Podkreślam jeszcze raz to, co powiedziałem na końcu wykładu: należy angażować się w aktywność muzyczną! Jest ona częścią naszej natury. Jeżeli zapomnimy o niej, a nasza kultura trochę próbuje stworzyć z nas biernych słuchaczy, to przyniesie tylko pozytywne efekty – dodaje.

… i z perspektywy studentów

Wielkim wsparciem dla wydarzenia są wolontariusze. Ich pomoc jest nieodzowna, choć bardzo często niedoceniana. Już przy samym wejściu do budynku Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa ustawione było stanowisko, przy którym grupka studentów w eventowych koszulkach pomagała w odnalezieniu drogi czy wydaniu dokumentacji prowadzącym. Samo takie działanie to również świetna opcja do integracji i szlifowania swoich umiejętności. Zuza porozmawiała również z wolontariuszami biorącymi udział w tej edycji wydarzenia.

Zapytaliśmy ich o powody decyzji dotyczącej zaangażowania się w wolontariat podczas Dnia Zdrowia Psychicznego oraz o wcześniejsze doświadczenia w podobnych inicjatywach na uczelni. – Po prostu lubię pomagać! Działanie społeczne i integracja z życiem studenckim sprawia mi radość. To moja chęć, bardzo lubię to robić. Jestem na pierwszym roku, więc to jest mój debiut – opowiada Zosia, studentka I roku geologii inżynierskiej i hydrogeologii. 

Z kolei Iga, studentka III roku historii, dodaje, że w podobne aktywności angażowała się już wcześniej. – Udzielam się w wolontariatach od liceum, więc była to dla mnie naturalna ścieżka kontynuowania tego, czyli pomagania ludziom czy – jak w tym przypadku – uczelni.

 – Też bardzo lubię pomagać! Moim celem było również wyjście do ludzi. Przez całą swoją edukację byłam bardzo zamknięta i stwierdziłam, że studia to czas, aby to zmienić. To mój pierwszy raz, ale chyba to powtórzę – komentuje Quill, studentka I roku pedagogiki specjalnej.

Dominika Kołodziejczak, Zuza Tyma