CUKIEREK ALBO PSIKUS, CZYLI 12 CIEKAWOSTEK O HALLOWEEN

Czarownice, duchy, czarne koty, dynie, kościotrupy… Chyba już wiadomo, o jaki dzień chodzi.

31 października w wielu krajach obchodzone jest Halloween – im straszniej, tym lepiej. W Polsce nadal podlega krytyce, mimo że dla wielu to świetna okazja do wcielenia się w kogoś zupełnie innego, dekorowania pomieszczeń, oglądania strasznych filmów, czyli zabawy nie tylko dla najmłodszych. Z tej okazji zebrałam dla Was kilka ciekawostek na temat Halloween, o których być może wcześniej nie słyszeliście. 

  1. Nazwa Halloween pochodzi od „All Hallows’ E’en”, czyli wcześniejszego „All Hallows’ Eve”, co oznacza wigilię Wszystkich Świętych. 
  2. Samhainophobia to strach przed Halloween. Objawy to przerażenie i panika, a nawet nudności, suchość w ustach i bóle w klatce piersiowej. Innymi fobiami związanymi z Halloween są: phasmophobia – strach przed duchami; wiccaphobia – strach przed czarami oraz nyctophobia – strach przed ciemnością.
  3. Halloween swoje korzenie ma w Samhain. Jest to gaelickie święto przypadające na koniec sezonu żniw i początek zimy lub „ciemniejszej połowy roku”. Obchodzone jest od 31 października do 1 listopada, ponieważ celtycki dzień rozpoczynał się i kończył o zachodzie słońca. Celtyccy kapłani wierzyli, że w okresie Samhain granica między światem ludzi i umarłych zostaje zatarta. Dusze, za sprawą bóstwa Samhain, powracały na ziemię, aby móc odpokutować swoje złe uczynki. 
  4. Dynie na Halloween pochodzą z Irlandii. Niegdyś w warzywach rzeźbiono groźne miny, by odstraszyć duchy. Co ciekawe, najpierw pracowano na rzepie, burakach lub ziemniakach. Później odkryto, że dynia najlepiej sprawuje się w roli lampionu. 
  5. Najczęściej dynia kojarzy nam się z kolorem pomarańczowym, jednak istnieją jeszcze zielone, białe, szare i czerwone. Występują w różnych kształtach i rozmiarach – od malutkich ozdobnych, które mieszczą się w dłoni, po niewyobrażalnie gigantyczne. Największą odnotowano w Polsce 13 października 2019 roku we Wrocławiu – ważyła 870 kilogramów.
  6. Spektakularne byłoby zobaczyć pełnię księżyca w noc halloweenową. Niestety, najbliższe takie zjawisko prawdopodobnie pojawi się dopiero w 2039 roku. Ostatni raz ujrzeć niebieską pełnię mogliśmy w 2020 roku, a wcześniej w latach: 1925, 1944, 1955 i 1974.
  7. Kolorami, które najbardziej kojarzą nam się z Halloween, są oczywiście czarny i pomarańczowy. Czy mają jakieś znaczenie? Tak, pomarańczowy oznacza koniec zbiorów związany z jesienią, a czarny reprezentuje „śmierć” lata. 
  8. Najpopularniejszym zwyczajem związanym z 31 października jest trick or treat, czyli cukierek albo psikus. Polega on na tym, że dzieci chodzą w przebraniach od domu do domu, strasząc i prosząc o cukierki. Jeżeli ich nie otrzymają, wyrządzają drobnego psikusa, na przykład w postaci pozostawienia pasty do zębów na klamce. 
  9. Mówi się, że dziecko urodzone w Halloween ma zdolność rozmawiania z duchami.
  10. Dzieci są ponad dwa razy bardziej narażone na śmierć w wypadku samochodowym w Halloween niż w jakąkolwiek inną noc. Dlatego tego wieczoru zarówno dzieci, rodzice, jak i kierowcy powinni uważać na to, co się dzieje wokół nich, zwłaszcza na drodze. 
  11. Halloween, mimo że nie jest świętem urzędowym, zaraz po Bożym Narodzeniu jest drugim najbardziej znanym. W Polsce z roku na rok zyskuje na popularności, jednak nadal ma wielkie grono przeciwników. 
  12. W Meksyku nie obchodzi się Halloween, ale za to Día de los Muertos, czyli Święto Zmarłych. Przypada ono na 1 i 2 listopada, gdzie Meksykanie przygotowują wielopoziomowe ołtarze, które buduje się w domach lub na cmentarzach ku czci zmarłych. Umieszcza się tam należące do nich zdjęcia i przedmioty zmarłych, takie jak ubrania, zabawki, instrumenty muzyczne czy narzędzia pracy, a także jedzenie i napoje, które lubili zmarli, oraz kwiaty. Meksykanie udają się także na cmentarze, by sprzątać groby i później spędzać przy nich czas z bliskim, wspominając zmarłych – ale w sposób radosny: modląc się, śpiewając, grając na instrumentach, jedząc i pijąc. Uważa się bowiem, że zmarli są z nimi obecni i cieszą się z ich towarzystwa. Podobieństwem do Halloween jest przebieranie się, jednak w Meksyku maluje się twarze jako czaszki i ozdabia się głowy kwiatami – im bardziej kolorowo, tym lepiej. 

Marika Bartkowiak