TRZECIA DROGA – DOŚĆ KŁÓTNI I DO PRZODU

Ułatwienia dla przedsiębiorców, akademik za złotówkę i referendum w sprawie aborcji. Co proponuje Polkom i Polakom komitet numer 2, czyli Trzecia Droga?

Trzecia Droga to koalicja dwóch partii politycznych – Polski 2050 Szymona Hołowni oraz PSL-u, którego przewodniczącym jest Władysław Kosiniak-Kamysz. Trzecia Droga za swój główny cel przyjmuje zakończenie kłótni między partiami politycznymi. Zamiast tego chce tworzyć wspólne programy, dążyć do kompromisu i dialogu (to hasło jest wykorzystywane przez Hołownię niezwykle często). Komitet Trzecia Droga reprezentuje centrowe, liberalno-gospodarcze poglądy.

Ze względu na to, że partie Hołowni i Kosiniaka-Kamysza startują w październikowych wyborach jako koalicyjny komitet, aby wejść do sejmu, będą musiały przekroczyć próg 8% głosów (przypadku pozostałych komitetów jest to 5%).

1. Edukacja

Trzecia Droga za ważny punkt swojego programu obiera edukację. Komitet proponuje podwyższenie wydatków na ten cel do 6% PKB. Według Eurostatu w Polsce w 2021 na edukację przeznaczono 4,9%. Polska jest też jednym z nielicznych krajów UE, gdzie trend ten jest spadkowy.

Komitet zapowiada zmianę podstawy programowej na bardziej „przyszłościową” i wprowadzenie godziny języka angielskiego dziennie dla uczniów podstawówek, by dzieci kończące ten etap edukacji płynnie posługiwały się językiem obcym. Do tego Trzecia Droga obiecuje „wyprowadzić politykę ze szkół”.

2. Mieszkalnictwo

W 12 gwarancjach Trzeciej Drogi znajdziemy punkt „Mieszkanie w dobrej cenie. »Akademik za złotówkę« dla studentów spoza wielkich miast”. W praktyce oznacza to odgórne obniżenie cen za miejsce w domach studenckich szczególnie dla osób z mniejszych miast, o mniejszych dochodach. Poza tym koalicja zapowiada odblokowanie planów zagospodarowania miast, które będą uwzględniać potrzebę budownictwa mieszkaniowego. Zwiększenie liczby mieszkań, a więc zwiększenie podaży, ma według Hołowni i Kosiniaka-Kamysza obniżyć ceny lokali. Trzecia Droga chce też podnieść liczbę mieszkań na wynajem.

3. Zdrowie

Koalicja Polski 2050 i PSL-u zapowiada też podwyżkę wydatków na ochronę zdrowia – powyżej 7% PKB. Ponadto jeśli czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty przekroczy 60 dni, NFZ ma zwracać pieniądze za wizytę prywatną.

4. Propozycje dla kobiet

A co Hołownia i Kosiniak-Kamysz proponują kobietom? Zapowiadają walkę z luką płacową, przywrócenie dofinansowanie in vitro z budżetu państwa, bezpłatne znieczulenie do porodu i nowoczesne standardy opieki okołoporodowej, a także 100 tysięcy nowych miejsc w żłobkach. W sprawie aborcji planują jednak rozpisać referendum, co spotyka się z dużą krytyką środowisk feministycznych.

5. Finanse (praca, bezpieczeństwo finansowe, podatki)

Trzecia Droga ma wiele propozycji przede wszystkim dla przedsiębiorców. Zapowiada prosty i stabilny system podatkowy. Co to oznacza? Po pierwsze wszystkie podatki i składki zapłacimy w formie jednej płatności – jeden podatek, który zawiera w sobie wszystkie podatki i jest później rozdzielany na poszczególne fundusze. Trzecia Droga obiecuje też, że nie podwyższy PIT-u, CIT-u i VAT-u.

Po drugie zasiłek chorobowy ZUS będzie wypłacał przedsiębiorcom już od pierwszego dnia choroby (a nie od 33.), do tego dobrowolny ZUS dla mikroprzedsiębiorców oraz obowiązek zapłaty VAT-u i PIT-u dopiero, kiedy faktury zostaną opłacone przez klientów.

Komitet zapowiada wprowadzenie „Rodzinnego PIT-u”. Oznacza to, że podstawa opodatkowania będzie zmniejszać się wraz z liczbą dzieci – im większa rodzina, tym niższe podatki. Przy trójce dzieci rodzina nie płaci podatku dochodowego. Ma to być odpowiedź na 500+, które nie zwiększyło dzietności.

Hołownia i Kosiniak-Kamysz obiecują też podwyżki dla pracowników służby publicznej – nauczycieli, ratowników, pielęgniarek i tak dalej.

6. Relacje z UE

Zarówno Polska 2050, jak i PSL wyrażają przekonanie, że Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej. W programie partii Hołowni znajdziemy informacje o tym, że Rzeczpospolita powinna przyjąć Euro jako walutę, natomiast Kosiniak-Kamysz proponuje wpisanie członkostwa w UE do konstytucji.

7. Ekologia i energetyka

W trosce o ekologię Trzecia Droga chce ograniczyć wycinki lasów i masowy eksport drewna oraz zwiększyć powierzchnię parków narodowych i rezerwatów przyrody. Planuje także zainwestować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy w źródła energii odnawialnej. Równocześnie zapowiada rozbicie państwowego monopolu na sieci energetyczne, co ma doprowadzić do obniżek cen prądu.

Karolina Szmygin