Dzień Kół Naukowych na UAM
W Collegium Chemicum 14 kwietnia odbyła się II edycja Dnia Kół Naukowych. Głównym organizatorem był Samorząd Studentów UAM, a koordynowaniem zajęła się Dominika Kółeczko.
Pierwsza edycja Dnia Kół Naukowych odbyła się w Collegium Maius, w centrum Poznania. W tym roku organizatorzy, ze względu na powierzchnię, zdecydowali się wybrać kampus Morasko, a konkretnie – Wydział Chemii.
– Miałam propozycję, żeby zrobić Dzień Kół na Wydziale Historii, ale przecież mam swój wydział, który pod względem powierzchni jest największym wydziałem, więc dlaczego by go nie wybrać? Fajny wydział, dużo osób go nie zna, bo jest na kampusie, a bardziej są znane te w centrum miasta – opowiada Dominika, koordynatorka II edycji DKN. – Wydaje mi się, że to dobre rozwiązanie, bo mamy do dyspozycji 4 piętra i znalazłoby się miejsce dla każdego koła – dodaje.
Ponad 200 organizacji na UAM-ie
Dzień Kół Naukowych jest wydarzeniem promującym działalność kół i organizacji studenckich z całego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W strukturze uczelni działa ich ponad 200, a tego typu impreza daje szansę na zaprezentowanie swoich zainteresowań, osiągnięć i dalszej działalności.
– Myślę, że promowanie kół naukowych jest bardzo istotne. Przede wszystkim dlatego, że osoby spoza środowiska akademickiego bardzo rzadko zdają sobie sprawę z tego, że o potencjale intelektualnym, naukowym uczelni świadczy nie tylko to, co robimy my jako pracownicy uczelni, ale także to, co robią doktoranci i studenci – powiedział podczas otwarcia imprezy dr Mariusz Szynkiewicz, uniwersytecki koordynator ds. kół naukowych.
Pandemia zniszczyła plany kół
Koła realizują również działania o charakterze promocyjnym, skutecznie popularyzując konkretne nauki i kierunki studiów. W wyniku pandemii wiele inicjatyw i możliwości zostało wstrzymanych, co w znaczącym stopniu odbiło się na działalności organizacji studenckich. Dla wielu z nich Dzień Kół jest szansą na zdobycie nowych kontaktów i zawiązanie współpracy. O zdanie zapytaliśmy Paulinę, Marię i Natalię, członkinie Koła Studentów Resocjalizacji „Dwa Światy”.
– Zaczęłyśmy działać tak bardziej w czasie pandemii, więc nasze koło tak naprawdę dopiero teraz się odradza. Wszystkie działania zostały zawieszone przez obostrzenia i brak kontaktu z ludźmi – mówi Maria Duszyńska, przewodnicząca koła.
– Mam takie poczucie, że pandemia zrobiła takie „stop” działaniu tych kół naukowych i nie ma tej ciągłości działania. A to jednak nowi członkowie uczyli się od starszych roczników. Niestety ta ciągłość została w tym momencie przerwana – komentuje Paulina Bury, członkini koła.
Z kolei dla Natalii była to świetna okazja, aby porozmawiać z przedstawicielami kół i poznać ich perspektywę.
– Szczerze mówiąc, ja o niektórych kołach nie wiedziałam, szczególnie o tych, które są na naszym wydziale – dodaje Natalia Rutnik.
Dużo atrakcji dla uczestników
Organizatorzy zaplanowali dla uczestników wiele atrakcji. Jednym z nich były 2 panele szkoleniowe przygotowane przez ID-UB (Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza), a także Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Była również okazja do zmierzenia z Kahootem, podczas którego można było zgarnąć różnego rodzaju gadżety. Natomiast około godziny 14 przedstawiono 2 pokazy eksperymentalne zorganizowane przez Koło Fizyków FUSION i Naukowe Koło Chemików.
W trakcie imprezy trwał również konkurs, który dzielił się na 2 kategorie: prospołeczną i naukową. W jury zasiedli członkowie Samorządu Studentów oraz profesorowie UAM. Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas zakończenia wydarzenia. Nagrody za zajęte miejsca i wyróżnienia wręczyła prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Joanna Wójcik.
Każdy może dołączyć do studenckich organizacji. Poniżej zamieszczamy adres strony UAM, na której można poszukać czegoś dla siebie.
Dominika Kołodziejczak