By**śmy, jesteśmy i będziemy. Pierwszy Ogólnopolski Dzień Widoczności Osób Transpłciowych
25 marca w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbyła się inauguracja Ogólnopolskiego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych. Jest to pierwsze w skali Polski wydarzenie skupiające w jednym miejscu osoby ze społeczności LGBTQIA+ oraz sojuszników i sojuszniczki. Dla biorących udział celem jest jedno: zrozumienie i wspieranie tych, którzy na co dzień są wykluczani ze wspólnoty.
Wsparcie dla osób transpłciowych
Ogólnopolski Dzień Widoczności Osób Transpłciowych jest dwudniowym wydarzeniem odbywającym się w centrum Poznania. Organizatorami są: Fundacja Lambda Polska, pozqueer, Transbros, Ursa Queer, tolerado, KOD Poznań, Stowarzyszenie Tęczówka oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet Szczecin. Inicjatorką i główną koordynatorką tego pomysłu jest Monika Pacyfka Tichy – aktywistka i feministka ze Szczecina, która dotąd zajmowała się przede wszystkim organizowaniem pomocy dla osób LGBT+ oraz marszy równości. Jak podaje Tichy, najbardziej zależy im na edukacji i wsparciu.
– Transpłciowość jest obrośnięta mitami i głupotami, dlatego trzeba o tym mówić na rynku każdego miasta. Takich wydarzeń powinno być jak najwięcej, aby każdy miał świadomość, czym jest transpłciowość, rozumiał ją, a nie oceniał od razu. Trzeba pytać, rozmawiać, mówić, a nie oceniać i uważać, że wie się wszystko – stwierdza koordynatorka.
Zwraca także uwagę na dramatyczną sytuację osób queerowych w kontekście zdrowia psychicznego.
– Trzeba o tym mówić głośno, bo dzisiaj ponad połowa suicydentów nieletnich to osoby transpłciowe, a ¾ to osoby queerowe. Nie jest to przypadek, a kwestia nagonki. Chcemy przede wszystkim ratować życie – dodaje Monika Pacyfka Tichy.
Program obfity w atrakcje
Wydarzenie trwa w kilku miejscach jednocześnie. Część odbywa się w CK Zamek, druga natomiast – w pobliskim Lokum Stonewall, pubie założonym przez Grupę Stonewall. W CK Zamek – a dokładniej w sali audiowizualnej – przebiegały panele dyskusyjne i wykłady, m.in. o funkcjonowaniu społeczno-ekonomicznym osób transpłciowych, niezbędnych rozwiązaniach prawnych, oddolnym aktywizmie i działalności artystycznej.
– Przyjechali tutaj prawnicy, psycholodzy, pedagodzy i inne wykwalifikowane osoby, od których można się wiele nauczyć. Nie jest to tylko wydarzenie dla osób LGBT+. Każdy może przyjść i dowiedzieć się więcej, i jak wspierać np. swoje dziecko, jeśli jest się rodzicem osoby transpłciowej – uważa Adrian, wolontariusz
Wśród gości i gościń były nie tylko osoby zaangażowane w działalność aktywistyczną, w tym spoza Polski, ale też naukowcy i naukowczynie, ludzie ze świata kultury i mediów, a także politycy i polityczki. Podczas paneli dyskusyjnych obecni byli: Maja Heban, Ewa Hołuszko, Kaj Koperski, Katarzyna Ueberhan, Lu Olszewski, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Teo Łagowska, Piotr Jacoń, Łukasz Jurewicz i inne osobistości działające na rzecz społeczności queerowej.
Przestrzeń do zrozumienia
Przygotowane zostały także warsztaty przeznaczone dla rodziców osób trans oraz nauczycieli i nauczycielek. W Sali Prób, w sekcji Ludzie Książki, można było porozmawiać z osobami: transpłciowymi, niebinarnymi i interpłciowymi, a także z ich rodzicami oraz bliskimi, aby dowiedzieć się więcej o ich potrzebach i problemach, z którymi borykają się na co dzień.
– Uważam, że jest to idealne miejsce, aby dowiedzieć się czegoś więcej, bo tutaj osoby transpłciowe mówią same za siebie. Nie tylko do reprezentacji, ale także nauki dla osób, które nie wiedzą, na czym polega transpłciowość – zaznacza Alan, wolontariusz i podopieczny Fundacji Lambda.
Według Alana warte uwagi są także proces tranzycji i uczucia przechodzących przez nią osobom transpłciowym. Istotna jest również sytuacja prawna i to, jak polskie sądy niejednokrotnie dehumanizują osoby queerowe.
Nie zabraknie dobrej zabawy
W tej samej sali do dyspozycji był bazarek, gdzie możliwe było zakupienie binderów i naklejek. Pojawiła się też okazja do zrobienia makijażu,przymierzenia ubrań, oddania ich potrzebującym lub otrzymania w prezencie.
O 18.30 na Placu Wolności odbędzie się manifestacja, wspierająca osoby queerowe i transpłciowe.
– Myślę, że jest to superinicjatywa, zazwyczaj słyszy się tylko o marszach równości. Teraz jest także okazja posłuchać ciekawych i edukacyjnych treści. Planuję także iść na manifestację – zaznacza Indigo Tur, uczestnik wydarzenia
Wieczorem organizatorzy zapraszają na artystoczno-integracyjne afterparty do Lokum Stonewall. Wszyscy są mile widziani.
Zwieńczeniem całego wydarzenia jest Liturgia Eucharystii w intencji osób transpłciowych i ofiar transfobii, która odbędzie się 26 marca o godzinie 10.30 w Reformowanym Kościele Katolickim na os. Powstańców Warszawy 9a w Poznaniu.
Uczestników i uczestniczek nie brakowało
Mimo że wydarzenie odbyło się po raz pierwszy, wolontariusze i organizatorzy zaznaczają, że impreza cieszy się duży zainteresowaniem.
– Na Dzień Widoczności Osób Transpłciowych przyjechało dużo nauczycieli i rodziców. Wiele przybyło z innych części Polski, są tutaj osoby z Gdyni, Wałcza, ja sam jestem z Piły – podkreśla Alan.
Ogólnopolski Dzień Widoczności Osób Transpłciowych był także możliwością wsparcia swoich bliskich.
– Dowiedziałem się o wydarzeniu przez Fundację Lambda i mojego chłopaka, który jest osobą transpłciową. Dla niego właśnie przyjechałem się douczyć i wesprzeć organizację – mówi Adrian.
Jak podaje Monika Pacyfka Tichy, Pierwszy Ogólnopolski dzień Osób Transpłciowych otrzymał grant z Urzędu Miasta Poznań oraz International Gate. Wciąż brakuje jednak funduszy, dlatego stale można wesprzeć inicjatywę w zrzutce. Link do zbiórki znajduje się pod artykułem.
Eliza Kunath