„OGRODY NA OKOŁO”, CZYLI WYJĄTKOWE TARGI NA KAMPUSIE OGRODY

Targi kół naukowych poruszyły Ogrody. 12 grudnia 2023 po raz pierwszy odbyło się tam wydarzenie zrzeszające studentów, którzy chcą się zaangażować w działalność naukową, zintegrować i dobrze spędzić czas.

Grudniowy wtorek na Kampusie Ogrody tętnił życiem. Studenci różnych wydziałów spotkali się tam, aby promować aktywność naukową i współpracę oraz integrować społeczność. Swoje stoiska wystawiło 15 organizacji i kół naukowych. Organizatorami były Studenckie Koło Naukowe Doradztwa Zawodowego i Personalnego „Progressio” oraz Koło Naukowe Studentów Resocjalizacji „Dwa Światy”.

Tak na temat wydarzenia mówiła wiceprezeska koła „Dwa Światy”, Karolina Jurga:

– To wydarzenie jest organizowane po raz pierwszy na naszej uczelni. Najważniejszym, co odróżnia je od Dnia Kół Naukowych, który w tym roku już miał miejsce, jest fakt, że zostało skierowane przede wszystkim do osób z pierwszego roku studiów. Chcielibyśmy, żeby studenci już od pierwszego roku brali udział w różnych działaniach naukowych, a koła są do tego najlepszą przestrzenią.

Jak możemy przeczytać na facebookowej stronie wydarzenia, „Ogrody na Około” są dla studentów szansą na to, aby zaangażować się w życie uczelni, poznać swoje możliwości lub zintegrować się. Dla kół naukowych jest to natomiast szansa na zaprezentowanie się i pozyskanie nowych członków.

– Dużo osób do nas podchodziło i zostawało dłużej, żeby dopytać. Pytały o kontakt do nas, o naszego Instagrama. Myślę, że parę osób się do nas odezwie. Nie było jakoś super dużo osób, ale cały czas ktoś podchodził – opowiada Paulina Michałowska z Naukowego Koło Logopedycznego „Zalogowani”.

– Na naszym stole miałyśmy takie bileciki z kodem QR, dzięki któremu można od nas dołączyć, i bardzo dużo osób te bileciki wzięło. Myślę, że ktoś na pewno do nas dołączy – wspomina Anna Bojko z Koła Naukowego Pedagogiki Dziecka.

Co można było znaleźć na stoiskach i co przyciągało studentów? Kreatywność członków kół nie zna granic. Stoły pełne były rozmaitych gadżetów i akcesoriów. Koło „Zalogowani” przygotowało dla uczestników wydarzenia quiz z nagrodami, a Koło Naukowe Pedagogiki Dziecka postawiło na zabawki sensoryczne dla dzieci, olejki eteryczne oraz pluszaki. Karolina Jurga z „Dwóch Światów” opowiada, że do ich stoiska studentów przyciągała z pewnością szczególna tematyka:

– Temat resocjalizacji i penitencjarystyki, czyli nauki dotyczącej osób odbywających karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym lub poprawczym, broni się sam. Ludzie chętnie o tym słuchają, bo rzeczy, które robimy, nie są powszechnie znane.

Karolina Szmygin, Maciej Gralec